Yakın çevrenizde hangi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır?

Yakın çevrenizde hangi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır?

 

Bu soru kişilerin yaşadığı çevreye göre değişiklik gösterebilmektedir. Mesela bazı şehirler geçenini tamamen hayvancılık ya da tarımla sağlarken bazı şehirler sanayi ile ekonomik faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Benim bulunduğum şehirde bazı yerlerinde insanlar geçimini hayvancılık ile geçirmektedirler. Çünkü Ankara hayvancılık bakımından önemli bir şehirdir. Hatta Ankara Keçisi ole ünlüdür. Keçiden elde edilen yün ile ekonomiye destek sağlanmaktadır. Aslında Ankara geniş ekim alanına sahip bir şehirdir.

 

Ankara, tarım için de uygun bir yerdir. Kurak bir iklime sahip olsa da geniş ovaları sayesinde kurak yerlerde yetişebilecek bitkiler buralarda yetişebilir. Buğday, yulaf, arpa, baklagiller, sanayi bitkileri, şeker pancarı, yumru bitkiler, sebze ve meyve çeşitleri, yetiştirilebilir durumdadır. Eskiden de Ankara’da bu yönde tarım yapılmakta idi. Ancak günümüzde şehirleşmenin yaygınlaşmasıyla beraber tarım ve hayvancılık ile ilde edilen ekonomik faaliyetler azalmış durumdadır.

 

Ankara günümüzde memur kenti olarak bilinmekte ve ekonomisi de daha çok resmi işlerle ilgilidir. Ancak bununla sınırlı değildir. Sanayisi de ön plandadır. Mesela şeker fabrikası en ünlülerindendir. Buradaki şeker fabrikasının ekonomiye katkısı büyüktür. Çimento, tuğla, kiremit gibi inşaat makinelerinin de üretimi Ankara’da yapılmaktadır. Ankara’da bulunan ASELSAN ile uçak üretimi gerçekleştirilmektedir. Uçak sanayisiyle de ekonomiye çok iyi katkılar sağlamaktadır.

Bir cevap yazın