Yakın çevrenizde el sanatları ürünleriyle uğraşan var mı?

Yakın çevrenizde el sanatları ürünleriyle uğraşan var mı?

El sanatlarıyla uğraşıyor olmak; pek çok insan için önemli kazanımları beraberinde getirir. Zira el sanatlarıyla uğraşmak bir kabiliyet meselesidir. Ancak ve ancak kabiliyetli insanlar; el sanatlarına dair ürünler üretebilir.  Bundan dolayı el sanatlarına dair ürünler üretebilen insanlara karşı hep saygı duymuşumdur. Tıpkı marangozluk mesleğine farklı bir yaklaşım katan Ahmet Amca gibi.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ahmet Amca 50’li yaşlarda, ağaçla uğraşmayı seven, sakin ve güler yüzlü bir kişiliğe sahiptir. Evimizin hemen yakınında bir atölyesi bulunuyor. Bazen onun yanına gidiyorum. O ağaçlardan oymalar yaparak; çok güzel eserler oluşturuyor. Camii kapıları yapıyor. Bazen de çocuklar için oyuncaklar yapıyor. Esasında onun yaptığı oyuncaklar, çok canlı renklerde olmasa da yapılışı seyretmek çok güzel. Tamamlandıktan sonra ise; o oyuncaklarla oynadıkça, oyuncaklar gözümde güzelleşiyor. Çünkü bu ürünler tam bir sanat eseri gibi. Tamamen Ahmet Amca’nın ellerinden çıkmış bir sanat eseri. Hele kakma kapılar var ki çok zahmet isteyen eserler. Ama bu Ahmet Amca, bu kapıların asırlar boyunca dayanabilecek kadar sağlam olduğunu söylüyor. Bu kapıları, eski camilerde de görmek mümkün. Zaten Ahmet Amca da eski camilerin tadilatları için gerekli olan kapıları yapıyor.

 

Ahmet Amca el sanatları denilince ilk aklıma gelen karakterdir. O el sanatlarıyla uğraşırken, çok mutlu olduğunu hep söylüyor. Çünkü ‘’Bir şey üretmek, üstelik çok güzel bir şey üretmek, insanı çok mutlu etmeye yetiyor’’ diyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir