Yakın akrabalarımız kimlerdir?

Yakın akrabalarımız kimlerdir?

Yakın akrabalarımızın kimler olduğunu büyüklerimize sorarak öğrenmeliyiz. Böylece kimlere karşı sorumlu olduğumuzu ve kimlerle kan ve soy bağımızın olduğunu öğrenmiş oluruz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanlar ile iki türlü akrabalık bağımız olabilir. Yani akrabalık iki türlü olabilir. İlk çeşidinde kan bağı olan kişiler akrabalarımız olurken, ikincisinde ise evlilik yoluyla sonradan başka insanlarla akraba olabiliriz.

 

Kan bağı ile akrabalık sağladığımız kişiler ise birinci, ikinci ve üçüncü derece olarak birbirinden ayrılır. Birinci derecede akrabalarınız annemiz, babamız ve çocuklarımızdır. İkinci derecedeki akrabalarımız ise dedeler, nineler, kardeşlerimiz ve torunlarımızdır. Üçüncü derecedeki akrabalarımız ise amca, dayı, teyze, hala, kardeşlerimizin çocukları ve kuzenlerimiz olarak birbirinden ayrılır.

 

Evlenme yoluyla yani sonradan olan akrabalarımız ise kayın akrabalar olarak adlandırılır. Bu akrabalarda da birinci, ikinci ve üçüncü derecede akrabalıklar yer alır. Birinci derece içerisinde kaynana ve kayınbaba bulunur. İkinci derecede kayın akrabalar arasında ise eşimizin kardeşleri, eşimizin dedesi ve eşimizin ninesi yer alır. Yani kayınbirader, baldız ve görümce gibi akrabalar bu derecede yer alır. Üçüncü derecede kayın akrabalar arasında ise eşimizin yeğenleri, eşimizin dayısı, eşimizin amcası, eşimizin halası ve eşimizin teyzesi gibi kişiler bulunmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy, Ortalama: 3,67 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir