Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol sözünden ne anlıyorsunuz?

“Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.” sözünden ne anlıyorsunuz? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Görünmeyi şu şekilde ifade edebiliriz; başkaları tarafından algılanma, görüntülenme. Bizi gören algılayan her bir kişi kendi algısıyla, kültürüyle, bakış açısıyla görür. Örneğin Afrika’daki bir yerli kendi kabilesine normal gözükürken bize çok anormal gözüke bilir.

Göründüğünü bilen biri nasıl bir görüntü verdiğini üç aşağı beş yukarı bilir. Dolayısıyla kişi nasıl görünmek istiyorsa o değerlendirmeye uygun görüntü verir. Sevecen gözükmek isteyen küçük bir kedi yavrusunu severken görüntü vererek karşı tarafta bu algıyı oluşturur. Çok iyi bir sinema veya tiyatro oyuncusu rolünün gereği görüntüsünü yani karşı tarafta nasıl gözükmek istiyorsa o hali öyle bir uygular ki sanki o roldeki kişi, sonrasında bir diğer oyun veya filmde başka bir kişi olur. Rolü gereği sarhoş gerektiğinde mutaassıp bir karakter oluverir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İnsanlar dışarıya karşı iç dünyasını gizleyerek olmadığı gibi bir kişilik sergileye bilir. Bunu da çeşitli gerekçelerle yapabilir. Bulunduğu toplumda saygınlık kazanmak için, işlediği hata veya kusurları gizlemek için kendisini olduğundan farklı gösterir.

Oysaki medeni bir insana yakışan ne başkalarının yaptığını yapmak onlara benzemeye çalışmak ne de insanları aldatıcı görüntü vermektir. Medeni insana yakışan toplumun değerlerine saygı duyarak özü sözü bir hareket etmektir.

Kişi karakterine uygun görüntü vermeli ve insanlarda sahte davranışlarda bulunanları değil samimi görüntü verenleri takdir etmelidir. Tabi olarak tüm tavır ve hareketler toplumsal değer yargılarının sınırlarını aşmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.