Vefa, cömertlik, fedakarlık konulu atasözleri araştırınız.

Vefa, cömertlik, fedakarlık konulu atasözleri araştırınız.

Elden vefa, zehirden şifa: zehirden şifa bekleyemeyeceğimiz gibi yabancılardan da yardım ve iyilik bekleyemeyiz.

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez: arada ufak tefek sorunlar olsa bile eski dostumuzdan düşman olmaz, yeni edindiğimiz dostlarla arada sıkı bir bağ kuramadığımız için düşman olmaz diyemeyiz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sevda geçer yalan olur sonra sokar yılan olur: insanın sevdiğini sanarak çok değer vermesi sonrasında ise büyük zarar görmesine neden olması anlamına gelir.

Cömert derler maldan ederler, yiğit derler candan ederler: başkalarının pohpohlamalarına inanırsak malımızdan ve canımızdan oluruz.

 

Cömertle nekesin harcı birdir: cömertin kefeni de cimrinin kefeni de aynıdır. Cimri insan ucuz diye her şeyin kötüsünü alır bir süre sonra işe yaramayınca veya bozulunca yenisini almak zorunda kalır ve bir kez daha masraf yapar; cömert insan ise bir kez çok para ile her şeyin en iyisini alır. Sonuçta cimri de cömert de aynı parayı harcamış olacaktır.

Cimrinin zararı cömerdin karından fazla olur: cömert insan zarar verir gibi görünse de aslında hayır yaparak iyilik yapmış olur ve asıl zararlı çıkan kişi hiç iyilik yapmayan cimri olan insandır.

Ada bana, adayım sana: sevgi ve iyiliğimizin karşılıklı olması gerektiği gibi yaptığımız fedakarlığın da karşılıklı olması gerektiğini anlatan atasözüdür.

Az veren candan çok veren maldan: az yardım eden bir insan az da olsa samimi olarak veriyordur, zengin olan insanlar da zaten var olduğu için kolayca verip yardımcı olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir