Vatan, millet, şehit, gazi ve rahmet anlamları

Vatan, millet, şehit, gazi ve rahmet kavramlarının ne anlama geldiğini araştırıp öğreniniz.

Vatan, dini yönden de milli yönden de kutsal olan bir kelimedir. Vatan, bir insanın atalarının yaşamlarını sürdürdüğü topraklardır. Nesiller boyu devam eden ve her neslin yaşamını devam ettirdiği topraklara vatan denir. Yaşamak istenen ve ayrılmak kelimesi düşünülmeyen bir kara parçasıdır. Her türlü tehlikeye karşı, canı pahası savunulan ve düşman olarak topraklarına saldıranlara karşı sonuna kadar teslim edilmemek için uğraşılan yeryüzü parçasıdır.

Vatan topraklarında beraber yaşayan ve ortak değer alanlarına sahip insanlar topluluğuna da millet denir. Siyasi bir örgütlenme biçiminde ve de vatan adı verilen belli bir toprak parçası üstünde beraber yaşayan insanlara da millet denir. Millet, hem ekonomik hem yaşam hem dil hem tarih hem kültür hem de ruhsal yapıdan ortaklıkları olan topluluktur. İnsanlar, aynı duygu ve düşüncelere yönelik olarak ve bir arada yaşama kültürünü, millet olarak elde ederler.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Şehit, dini bir makamdır. Vatan gibi kutsal değerler uğruna, canını hiçe sayarak ve feda ederek mücadele eden Müslüman insana şehit denir. Vatan savunmasında, can veren millet evladının aldığı rütbeye, şehit denir. Şehitlik, Allah tarafından verilmiş bir ödülün adıdır. Allah’ın adını yüceltmek gayesi ile girilen mücadelede canını yitiren Müslümana şehit denir. Allah, şehidin, cennette peygamberle beraber yer alacağı müjdesini vermektedir.

Gazi de vatan savunmasında mücadele ederken, şehit olmayan, sağ salim evine dönen veya yara alan Müslümana verilen bir makamdır. Rahmet, merhamet ile aynı köktendir. Allah’ın bağışlaması ve acıması ile yardımı manalarını içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.