Vatan kelimesinin sizde çağrıştırdıkları konusunda konuşma hazırlayınız.

Vatan kelimesinin sizde çağrıştırdıkları konusunda konuşma hazırlayınız.

Vatan bir toplumun üzerinde yaşadığı toprak parçasıdır. Ama bu kelimenin ağırlığı bir toprak parçası sıfatı ile açıklanması oldukça basittir. Çünkü vatan evdir. Evler için önemli birçok nokta vaktır. Evlerin güvenliği, düzeni, sağlığı, temizliği gibi birçok önemli konu vardır. Ayrıca vatanın bir günde öylece ortaya çıkmadığını da düşünmek gerekir. Bundan yıllar önce vatan dediğiniz toprağın birilerinin kanları ile kazanıldığı gerçeği asla unutulmaması gereken bir gerçektir.

Vatan kazanılması zor bir yer olabilir. Ki bizim atalarımız da yüzyıllar öncesi büyük uğraşlar sonucu bu vatana sahip olmuşlardır. Ama kazanılan bu vatanı korumak kazanmaktan bile daha zorlu bir süreçtir. Bu bağlamda bizim atalarımız da yıllarca vatanlarını korumak için savaşmış  ve biz torunları için canlarını vermişlerdir. Bu yüzden vatan kavramı daha da önemli bir hale gelmiştir. Çünkü bizim bu vatanda yaşayabilmemiz ve güvende olmamız için gerek geçmişte gerek ise şu anda birileri savaş vermekte ve hayatını feda etmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kan ile beslenen toprak parçası vatan olur. Bir yerin sizin gerçekten vatan olması için birilerinin sizler için zamanında bu topraklara kanını dökmesini gerektirir. Savaşılan ve can verilen bir toprak ile insan arasında bir bağ oluşur. Bu bağ sayesinde zamanında sizin için yapılan fedakarlıkları siz de zamanı geldiğinde gelecek nesilleriniz için gösterebilesiniz. Vatanın vatan olması için zamanında sizin için birilerinin savaşmış olmasından çok sizin de zamanı geldiğinde bu topraklar için birileri ile savaşmayı göze almanız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir