Vatan, çalışkan insanların omuzları üstünde yükselir sözünü açıklayan bir yazı yazınız.

“Vatan, çalışkan insanların omuzları üstünde yükselir.” sözünü açıklayan bir yazı yazınız.

Vatan; ülkemiz, yurdumuz şeklinde kısaca tanımlaya biliriz. Vatan ile ilgili pek çok şey söylenmiş, şiirler yazılmış, uğruna canlar verilmiştir. Çünkü vatan kıymet verdiğimiz her şeyi içermektedir. Ana için evladını, sevgili için yarini, evini, aşını, sevincini, hüznünü her şeyi içermektedir.

Bu şekilde vatan bilincine sahip bireyler vatanı için ne yapılması gerekiyorsa onu yapar. Vatan için yapılacak şeyler emek ister, ter ister, fedakârlık ister. Cephede asker düşmanla çarpışır, analarımız askere mermi taşır. İşte bütün bunlar vatan içindir. Herkesin vatan için yapabileceği bir şeyler vardır. Sokakları temizleyen çöpçü, otobüsü kullanan şoför, turistleri gezdiren tur rehberi, üretim yapan sanayici, sporcu herkes ama herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirse vatan için en iyi şeyi yapmış olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Vatan için yapılan şeyler karşılıksızdır. Bazen vatan için yapılan iyi şey tüm toplum tarafından bilinir ve yapanın övülür olduğu olur ama bazen de vatan için yapılan şeyden kimsenin haberi olmaz tıpkı istiklal şairimizin dediği gibi “düşün altında yatan binlerce kefensiz yatanı”. Vatan için yapılan her katkı mukaddestir, çok değerlidir. Kim tarafından yapılırsa yapılsın. Önemli olan herkesin bu bilinçte olmasıdır.

Bu gün vatanımız bu seviyedeyse geçmişteki insanların gayreti sayesindedir. Vatan için neler yapıldığını unutmadan neler yapabileceğimizi düşünüp o konuda gayret göstermeliyiz. Bizler gelecek kuşaklara, vatan bilincini aşılamalı, vatanı yükselten çalışkan ve fedakar insanları tanıtmalıyız. Bu çalışkan insanlar gençliğin idolü olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.