Üzüldüğünüz bir konuyu ailenizden başka kiminle konuşursunuz?

Üzüldüğünüz bir konuyu ailenizden başka kiminle konuşursunuz? Nedenleriyle açıklayınız.

Paylaşmak; her türlü dert, üzüntü, sevinç, mutluluklarımızı eşimiz, dostumuz, sevdiklerimizle bölüşmektir. Her türlü yaşanılan çevre sosyal hayat paylaşma üzerine kuruludur. İhtiyaçlarımızı tek başımıza karşılasak bile bu bizim psikolojik olarak zarar görmemize neden olur. Birbirimize yardım ederek yaşamımızı daha kolay ve daha yaşanılır hale getirebiliriz. Okulda, evde, her türlü ortamlarda iş bölümleri yaparak birbirimize yardımcı oluruz.

İnsan hayatı iyi şeyler olduğu kadar ve acı anılarla da doludur. Mutlu olabileceğimiz güzel şeylerle karşılaşınca içimiz kıpır kıpır neşeli, oluruz, bunu yakınlarımızla hemen paylaşırız. Anne, baba, dost ve arkadaşlarımızın mutluluklarına veya acılarına ortak olur onlarla ağlar onlarla güleriz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Başımıza bir iş geldiğinde üzülürüz. Ben önce ailemdeki bireylerle paylaşırım. Aile haricinde en sevdiğim arkadaşım sırdaşım kimse onla dertleşirim böylece rahatlar kendime gelirim. Çözüm gerekiyorsa üretmeye çalışırız arkadaşımla çözümü olmayan üzüntü ise konuşarak dertleşerek yok olacağına inanırım hep. Örneğin bir sınavdan başarısız olduğumda içim sıkılır üzülürüm uyuyamam. Ailem haricinde hemen sevdiğim arkadaşımı arar onla buluşur oturur dertleşirim. Böylece kendimi motive eder bir dahakine daha hazırlıklı ve moralli olarak hazırlanırım.

Kısacası millet olarak birbirini anlayan seven kucaklayan bir yapımız vardır. Dini ve milli bayramlarımız, kandil gecelerimiz, cuma günü ve ramazan ayı, doğum, ölüm gibi birçok nedenlerden dolayı bir araya gelebilecek yapıdayız. Toplum bu örneklerle doluysa biz neden iki arkadaş veya dost olarak üzüntülerimizi paylaşmayalım ki…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir