Uzlaşı nedir? Yararları nelerdir?

Uzlaşı nedir? Yararları nelerdir?

Uzlaşı, kelime anlamı olarak bir ihtilâfın, bir anlaşmazlığın taraflarının, bu durumu çözmek adına anlaşmasıdır. Bu anlaşmalarda belirli şartlarda olabilmektedir. Bizim hukukumuzda ise, tarafların anlaşmasını hukuk davalarında “arabulucu”, ceza davalarında ise “uzlaştırmacı” unvanı taşıyan kişiler sağlamaktadır. Öte yandan hukukumuzun kaynaklarından biri olan örf ve âdetlerde de yöreden yöreye farklılık gösteren uzlaşmalara tanık olmamız mümkündür.

Uzlaşmanın yararları hakkında bahsetmek gerekirse, Anayasa’nın 141.maddesi ve buna bağlı olarak Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’ndaki düzenlemeler doğrultusunda, ihtilâfların en az masraf ve en hızlı yollar kullanılarak çözülmesi yargıdaki bekleme sürelerini azaltır, tarafların haklarına daha hızlı kavuşmalarını sağlar ve hâkimlerin yükünün yığılmasını önler. Şayet taraflar mahkemeye başvurmadan önce arabulucu ya da uzlaştırmacı aracılığıyla sorunlarını çözerlerse, durumun mahkemeye taşınıp, karar verilinceye kadar istenmeyen tedbirlere, yüklü masraflara ve avukat (vekil) ücreti ödenmesine gerek kalmayacaktır. Uzlaştırma açısından ise en önemli yarar, bahsi geçen suç üzerinde uzlaşmaya varıldığında, suç failin adli siciline işlenmemektedir. Öte yandan mağdur açısından değerlendirmek gerekirse, mağdur kendisine oluşan zararı açıkça dile getirebilmekte ve bu zarar için tazminat ve bu tazminatın biçimini de talep edebilmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Biraz önce bahsi geçen “arabulucu” ve “uzlaştırmacı” terimlerini açmak gerekirse, terimlerin ilki olan “arabulucu” kişiye başvurmak tamamen tarafların tasarrufuna ve kararına kalmıştır. Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Arabuluculuk Kanunu’ndaki ilgili düzenlemeler doğrultusunda, sadece eşit iki kişi arasında olan ihtilâflara dair, diğer bir adıyla Özel Hukuk davalarında, dava görülürken veya görülmeden önce arabulucuya başvurulabilir. Bu, tarafların anlaşmasıyla olabileceği gibi, hâkimin aydınlatması ve teşviki ile de olabilir. Diğer bir terim olan “uzlaştırmacı” ise, sadece belirli suçlar üzerinde cezai bir ihtilâf halinde başvurulabilecek bir kişidir. Aralarındaki farklardan bir diğeri de, uzlaştırmacı olmak için 4 yıllık Hukuk Fakültesi’nden mezun olmak yeterli iken, arabuluculuk için öngörülen eğitim saatini tamamlayıp, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan sınavları başarıyla geçip, ilgili sicile kayıtlanmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.