Uymamız gereken toplumsal kurallardan beş tanesi

Uymamız gereken toplumsal kurallardan beş tanesini aşağıya yazarak bu kurallara niçin uymamız gerektiğini yazınız.

Toplum Kuralları

İnsanlar toplum halinde yaşamaktadırlar. Toplum hayatının düzen ve refah içerisinde sürdürülebilmesi, insanların birbirleriyle ve toplum ile olan ilişkilerinde uyması gereken kurallar vasıtasıyla mümkün olabilmektedir. Bireylerin kuralsız yaşadığı toplumlarda karmaşa çıkar; toplum hayatı çekilmez olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Toplumun barışı, huzur ve sağlıklı işleyişi açısından gerekli olan toplumsal kurallar, sosyal düzenin sağlanmasında vazgeçilmez unsurlardandır. Sosyal hayatı birlikte ve güven içinde yaşayabilmenin çerçevesini belirleyen toplumsal kurallara uyulması her bireyin temel sorumluluğudur.

 

Bu bağlamda toplumsal kurallardan bir kısmını inceleyecek olursak:

Yere Çöp Atmamalıyız: Temiz bir çevrede yaşamanın insanları daha olumlu etkilediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra çevre kirliliğine neden olmayız. Kirli yerler bulaşıcı mikroplar için en uygun ortamlardır.

Hapşırırken Ağzımızı Kapatmalıyız: Hapşırma esnasında vücuttan çıkan ve bir süre havada canlı olarak kalabilen bakterilerin başka insanların sağlığını olumsuz yönde etkilemesine izin vermemeliyiz.

Başkalarının Eşyasını İzinsiz Almamalıyız: Habersiz şekilde alınacak eşyalara zarar verebileceğimiz gibi sahibinin kullanması gerekli olabileceğinden sorunlar yaşayabiliriz.

İki Kişi Konuşurken Araya Girmemeliyiz: Konuşmacıların iletişimini engellemiş olmamızın yanı sıra dikkatlerinin dağılmasına sebebiyet vermiş oluruz.

Topluluk İçinde Kulaktan Kulağa Konuşmamalıyız: Bulunduğumuz ortamdaki insanların kendileri hakkında olumsuz ya da hoşlanmayacakları şekilde konuştuğumuzu düşünmeleri rahatsızlık duymalarına neden olacaktır.

Bireyin toplum içinde yer alabilmesi ve kabul görmesi ancak toplumsal kuralları uygulayabilmesi neticesinde gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir