Üsve-i hasene, sıdk, emanet, azim kavramlarını açıklayınız.

Üsve-i hasene, sıdk, emanet, azim kavramlarını açıklayınız.

Üsve-i Hasene: Kelime olarak “Güzel bir örnek” anlamına gelmektedir. Ahzap Suresi 21.ayette, Allah u Teala; Peygamber Efendimiz’de (sav) güzel bir örnek olduğunu belirtmiştir. Ayette güzel örnek ifadesi Üsve-i hasene olarak geçmiştir. Üsve; haslet demektir. Hasene; güzel demektir. Allah, insanların dünyada güzel ve doğru yaşayabilmeleri için güzel örneklere ve rehberlere ihtiyaçları olduğunu bildiğinden peygamberler göndermiştir. Peygamberler, yaşantıları ve inançlarıyla insanlara olması gerekeni gösterirler. İslam dininin, insan için yaşanılabilecek olduğunu gösterir. Müminlerin, Kur’an’da Allah’ın belirttiği güzelliklere ulaşabilmesi için gönderilen üsve-i haseneye uyması gerekir. Eşi bulunmayan örnek kişi; Hz. Muhammed’dir(sav).

Sıdk; kelime manası doğru sözlü olmaktır. Terim olarak, Peygamberlerde bulunması gereken sıfatlardan biridir. Peygamberler hayatlarında asla yalan söylemedikleri, doğruya muhalif konuşmadıklarından dolayı onlarda Sıdk sıfatı bulunur. Peygamberler, dostlukta, alışverişte, komşulukta, konuşmalarında kısaca hayatlarının her safhasında doğruluktan asla ayrılmamışlardır. Allah’ın elçisi olan peygamberlerin yalan söylemesi düşünülemez. Peygamberler insanlara örnek olarak gönderildiklerine göre insanların da asla yalan söylememesi gerekir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Emanet; güvenilir olmaktır. Peygamberlerin sıfatlarından biri olan emanet, her zaman ve her yerde güvenilir olmak anlamına gelir. Allah’ın vahyi gibi değerli şeyi korumakla görevlendirilmiş olan peygamberler her durumda güvenilir olmayı başarmışlardır. Hz. Muhammed (sav) güvenilir olduğundan dolayı El Emin olarak lakaplandırılmıştır.

Azim; engelleri yenme kararlılığına denir. Bir şeyi yapma konusunda büyük kararlılık göstermektir. Allah’a gerçekten iman eden kişiler inancını koruma adına gerekli azim ve kararlılığı gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.