Üretim, dağıtım ve tüketim aşamalarından birinin eksik olması günlük yaşantımızı nasıl etkiler?

Üretim, dağıtım ve tüketim aşamalarından birinin eksik olması günlük yaşantımızı nasıl etkiler?

İnsanların hayatların ı devam ettirmeleri için temel ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli alışveriş yapar. Ticaret dediğimiz bu alış veriş ancak ihtiyaç duyulan ürünlerin üretilmesi, dağıtılması ve tüketime sunulmasıyla gerçekleşir. Bu aşamalardan herhangi birinin eksik olması hayatımızı olumsuz etkiler.

Örneğin petrolden benzin ve dizel üretilmezse ulaşım durur. İnsanlar işlerine gidemez, seyahat edemez sanayi ve ulaşım durur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Her gün tükettiğimiz besinlerin veya hastalığımızın tedavisi için gerekli olan bir ilacın üretilmemesi de hayatımızı riske sokar.

 

Ancak üretim tek başına yetmez. Çünkü üretilen ürün ve hizmetlerin insanlara dağıtım ağı ile ulaştırılması gerekir. Örneğin çay sadece Doğu Karadeniz de üretilir. Eğer ülke içine dağıtım ile ulaştırılmazsa insanlar çay alıp tüketemez. Bu yüzden üretilen tüm ürünlerin dağıtım ağı ile insanlara ulaştırılması gerekir.

Üretim ve dağıtım aşamalarından sonra ürünlerin insanlar tarafından satın alınıp kullanması ise tüketimdir. İnsanların bir ürünü alıp tüketmeleri ise, ekonomik alım gücü, gelir düzeyi, tüketim alışkınlıklarını etkileyen tanıtım ve reklam ile ilgilidir. Reklamını görmediğimiz veya tanımadığımız bir ürünü alıp kullanmayız veya ekonomik gelirimiz olmazsa ürün alıp tüketemeyiz. Tüketimin gerçekleşmesi ancak ekonomik gelir elde etmeyle gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.