Ünlü kişilerin yaşam öykülerini okumak kişiye neler kazandırır?

Soru: Ünlü kişilerin yaşam öykülerini okumak kişiye neler kazandırır? Değerlendiriniz. Neden, nasıl gibi sorulara cevap verdik.

 

Genellikle yaptıkları işlerle ün kazanmış kişilerin yaşam öyküsünü anlatan metinlere biyografi denilmektedir. Biyografiler açık ve anlaşır bir dilde anlattığı kişi tarafsız bir dille tanıtmak için yazılır. Biyografisi yazılacak kişi hakkında yazar tarafından ayrıntılı araştırma yapılarak bilgi toplanır ve elde edilen bilgiler yorum katmadan yazılır. Verilen bilgilerin tarafsız olması, araştırmaya ve kaynaklara dayanması ve yaşam öyküsünün tarihsel süreç içersin de zamana bağlı anlatılması anlatılan kişi hakkındaki bilgilerin doğru derlenerek gelecek nesillere aktarılmasını sağlarlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ünlü kişilerin yaşam öykülerin bu şekilde ifade edilmesi bu kişinin hayatı hakkında merak edilenleri gidermek bir yana hayatı boyunca edindiği tecrübelerin paylaşılmasına da imkan vermektedir. Ünlü kişinin yaşadığı tecrübeler, hayatındaki doğrular, yanlışlar okuyucuya bu tecrübelerden faydalanma imkanı verir. Okuyucu hayranlık beslediği kişinin hayatına yakından tanıklık ederek başarılarını örnek alabilir ve hatalarından ders çıkarır.

 

Yaşam öykülerinin okumanın sağladığı faydalardan bir tanesi de okuyucuların yaşamadığı dönemler hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Örneğin yaşam öyküsü anlatılan kişinin çocukluk yılları, öğrenim gördüğü okullar, sosyal hayatı gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi olunur. Aynı mesleği yapan insanlar, geçmiş yıllarda meslektaşlarının yaşadığı deneyimlerle hakkında bilgi sahibi olurlar. Okuyucu tarafından ilgi görecek kişilerin yaşam öyküleri bir metin haline getirilerek sunulan biyografiler sadece okuyucuların merakını karşılamakla kalmaz, gelecek kuşaklarda araştırma yapacak tarihçilere de önemli bir kaynak oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir