Ülkesinden zorunlu olarak göç etmiş insanların yaşadıkları sorunlar neler olabilir?

Ülkesinden zorunlu olarak göç etmiş insanların yaşadıkları sorunlar neler olabilir? Yazınız.

Elbette ki insanlar kendi yurtlarından ve topraklarından uzak kalmayı asla istemezler. Ancak iç savaşlar ve pek çok farklı doğal afetler yüzünden insanlar bulundukları yeri terk etmek zorunda kalabilirler. Zorunlu olarak bir başka ülkeye göç etmek zorunda kalan insanlar için hayat hiç de kolay değildir. Öncelikli olarak yeni geldikleri ülkenin dilini bilmiyor olmamak gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Yine kendi kültürlerinden uzakta olmanın vermiş olduğu olumsuz bir duyguyu da yaşarlar.

Oldukça güç şartlar içerisinde başka ülkelere sığınma talebinde bulunmakta, kabul edilmemeleri halinde deniz, kara veya hava yolu ile kaçak giriş yaparak “kaçak göçmen” durumuna düşmektedirler. Gittikleri yerde imkansızlıklar içerisinde olumsuz koşullar altında açlık, sefalet, yoksulluk, eğitim öğretimden uzak, farklı kültür grupları içerisinde yaşam sürmektedirler. Bu kadar maddi sıkıntıların etkileri ise göçmenlere psikolojik problemler oluşturmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sonuç olarak gittikleri yerlerde yaşama, barınma, iş bulma gibi sıkıntılarla boğuşmaktadırlar. Bu sıkıntılara göğüs geremeyenler intihar etme, hırsızlık yapmak, cinayet işlemek, dolandırıcılık yapmak veya para karşılığı bedenlerini kullandırtmakta hatta organlarını satmak durumunda kalmaktadırlar. Bundan dolayı zorunlu olarak göç etmek durumunda kalan insanları pek de iyi bir gelecek beklememektedir. Bu durum hem göç ettikleri ülke için hem de kendileri için olumsuz durumları da beraberinde getirecektir.

“Ülkesinden zorunlu olarak göç etmiş insanların yaşadıkları sorunlar neler olabilir?” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir