Ülkemizin gelişmesi için hangi görev ve sorumlulukları yerine getiriyorsunuz?

Ülkemizin gelişmesi için hangi görev ve sorumlulukları yerine getiriyorsunuz? Yazınız.

Birey olarak kendimize, ailemize ve ülkemize karşı sorumluluklarımız vardır. Birlik ve beraberlik içinde yaşadığımız vatanımıza karşı görevlerimiz, toplumsal sorumluluklarımızı içerir. Ülkemize karşı sorumluluklarımızı; yasalara uymak,  askerlik yapmak, toplumsal dayanışma ve yardımlaşmaya katkıda bulunmak, vergi vermek, ülkemizin gelişimi için çok çalışmak olarak sıralayabiliriz.  Şimdi bu saydığımız görevleri tek tek ele alalım.

Ülkemizde toplum huzuru için belli konular, belli kurallara bağlı olarak takip edilmektedir. Örneğin kırmızı ışıkta beklerken, yeşil ışıkta geçilmesi herkes tarafından bilinen ve trafik akışını sağlamak için belirlenmiş bir kuraldır. Bizde bu yasalara uyarak üzerimize düşen görevi yerine getiririz.  Yine on sekiz yaşını dolduran her vatandaşın yapmakla yükümlü olduğu askerlik görevini yerine getiririz.  Bir iş yeri sahibi konumundaysak, yasaların belirlediği vergilerimizi zamanında vererek üzerimize düşeni yaparız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yaşadığımız toplumda geleneksel olarak ve inançlarımız gereği yardımlaşma çok önemlidir. Bunun için ramazan aylarında ihtiyaç sahiplerini yemeğe davet etmek, onlara ramazan paketleri dağıtmak yardımlaşmaya örnek olabilecek davranışlardır. Ayrıca Kızılay’a kan bağışı yapmak toplumsal sorumluluklarımızdandır.

Çalışmak, çalışkan bir birey olmak bize daima kazandıracaktır. Çok çalışmak; evde ailemizin takdirini, okulda karnemizdeki güzel notları, iş hayatında mevki ve para kazandıracaktır.  Bir meslek sahibi olduğumuzda çok çalışarak vatanımıza ve burada yaşayan herkese faydalı şeyler üretebiliriz. Örneğin doktor olmamız bizi ve ailemizi gururlandırır. Bunun yanında çok çalışarak tedavisi olmayan bir hastalığa aşı bulmak, ülkemizi kalkındırır. Böylece ülkemizin gelişimine katkı sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.