Ülkemizin gelişmesi için hangi değerlere sahip çıkmalıyız?

Ülkemizin gelişmesi için hangi değerlere sahip çıkmalıyız? Yazınız.

Ülkemizin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşması için birey ve toplum olarak sorumluluklarımız nelerdir hiç düşündünüz mü? Birey olarak öncelikle ne iş yapıyor olursak olalım iyi yapmalıyız ki üretime katılalım. Üretim derken bir fabrika misali eğer bir öğrenciysek derslerimize iyi çalışıp yeni bilgiler öğrenmek, öğrendiklerimizi uygulamak, bir öğretmensek işini iyi yapıp iyi öğretmek, öğrencilerimizde olumlu davranış değişikliğine katkıda bulunmak, bir fabrikada işçiysek iyi malların üretimine katkıda bulunmak, bir sağlıkçıysak hastalarımıza en iyi bakımı uygulamak gibi.

Üretime katkıda bulunmanın gerekliliği kadar gereksiz tüketimden kaçınmak da çok önemlidir. Kaynaklarımızı israf etmeden kullanmak her bireyin yapması gerekenlerdendir. Ne kadar çok kaynağımız olursa olsun bilmeliyiz ki bir gün illa ki tükenebilir. Milli kaynaklarımızı, ormanlarımızı, enerji kaynaklarımızı, suyumuzu ve hatta bireysel eşyalarımızı savurganlıktan uzak durarak ihtiyacımız kadarını harcamak hem ülke kaynaklarımıza zarar vermenin önüne geçmiş olur hem de bütçemizi gereksiz harcamalardan korur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kendi bütçemize gelecek zararları önlerken toplumsal olarak ise dayanışma ve yardımlaşmaya katkıda bulunmak insani vazifemizdir. Yoksul ve ihtiyacı olanı gözetmek, yardımda bulunmak, bir felaket durumunda yardıma koşmak, bir birey olarak azami gayreti gösterip maddi manevi zarara uğrayan vatandaşlarımıza yardıma koşmak da bir o kadar insanidir. Yalnız felaket durumunda değil normal şartlar altında yaşamda da örf ve adetlerimizin korunmasına, anayasal düzenimizin ve yasalarımızın korunmasına katkı ve destekte bulunmak her bireyin toplum içindeki sorumluluğudur. Bilmeliyiz ki yasalar ve kurallar her vatandaş için vardır ve ülkemizde düzeni sağlamak için varlığı gereklidir.

Hem birey olarak hem toplumumuzun ve ülkemizin bir parçası olarak çalışmak, bilinçli ve çok çalışmak, var olan yasalara her vatandaş gibi uymak, ihtiyacı olanı göz önünde bulundurmak, gereksiz tüketimden kaçınmak, örf ve adetlerimizi yaşatmak bilmeliyiz ki hepimizin görevidir. Mutlu bir yurttaş olmak ve ülkemize gelişmesi açısından katkıda bulunmak istiyorsak bu hususları göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.