Ülkemizin farklı ihtiyaçları farklı ülkelerden ithal edilmektedir?

Ülkemizin farklı ihtiyaçları farklı ülkelerden ithal edilmektedir? Bunun sebepleri nelerdir?

Her ülke diğer ülkelerden ürünler almakta ve satmaktadır. Günlük hayatta kullandığımız cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon gibi bir çok elektronik aletler ülkemizde üretilmeyip yurtdışından ithal edilmektedir. Elektronik ürünlerinin ülkemizde üretilmeyip ithal etmemizin başlıca sebepleri olarak şunları sayabiliriz;

–  Bu ürünleri üretebileceğimiz fabrikaların bulunmaması,

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

–  Arge çalışmalarını ve üretimini yapacak teknik personelin bulunmaması,

– Elektronik ürünlerin üretiminde kullanılan makineler de yurtdışında üretildiği için, üretim için öncelikle bu makineleri üretebilmemiz gerekmektedir.

 

Elektronik ürünler hayati önem taşıyan temel ihtiyaçlardan değildir. Fakat temel ihtiyaçlarımız olan sebze, tahıl, baklagillerin ve kırmızı etin de ülkemizde son yıllarda ithalatı başlamıştır. Tarım ve hayvancılığın geçim kaynağı olan bölgelerde yaşayan kişilerin, tarım ve hayvancılıkla uğraşmayı bırakması ile tarım ürünlerinin ve hayvani ürünlerin (kırmız et) arzı azalmıştır. Bu arz azalması talebi karşılayamamış ve bu ürünlerin fiyatı da artmıştır. Hem artan fiyatların düşmesini sağlamak hem de talebi karşılamak için tarım ürünlerinin ithalatı başlamıştır. Tarımda, tarım üretim maliyetlerinin artması çiftçinin tarım faaliyetine son vermesine neden olmaktadır. Tohum, gübre, mazot, elektrik, tarım ilaçlarının fiyatlarının artmasıyla üretilen ürünün maliyeti artmakta ve çiftçi bu maliyetin altından kalkamamakta, çıkış yolu olarak da çiftçiliği bırakmaktadır. Çiftçiliğin azalması ile talebi karşılayamayan tarım ürünleri için ithalat yoluna gidilmektedir. Kentleşmenin ve betonlaşmanın çoğalması ile tarım arazilerinin üzerine çok katlı binalar yapılmakta, tarım alanlarının azalması ile de tarım ürünleri arzı azalmakta ve bu açık ithalat ile kapatılmaya çalışılmaktadır.

Hayvancılık sektöründe de; hayvan yemi, hayvan ilaç ve veterinerlik giderlerinin artması ile hayvancılık maliyetleri artmakta ve hayvancılık ile uğraşan kişiler bu işle uğraşmayı bırakmaktadır. Tarım alanında olduğu gibi hayvancılıkta da arzın azalması ile hayvancılıkta arz talep dengesi bozulmakta özellikle kırmız et başta olmak üzere hayvansal ürünlerin de fiyatları artmaktadır. Fiyat artışının önüne geçmek için bu ürünlerin de ithalatı yapılmakta hem fiyat düşüşü sağlanmaya hem de arz fiyat dengesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir