Ülkemize göç eden ailelerin çocukları ile aynı sınıfta olduğunuzu düşününüz.

Ülkemize göç eden ailelerin çocukları ile aynı sınıfta olduğunuzu düşününüz. Onlarla ne tür faaliyetler yapardınız?

 

Ülkemize göç eden ailelerin çocuklarıyla eğer aynı sınıftaysak; onları da kendi oynadığımız oyunlara davet edebiliriz. Böylece hem onlara misafirperverliğimiz gösteriri hem de yeni bir topluma daha çabuk uyum sağlamalarına katkıda bulunmuş oluruz. Bununla birlikte grup olarak görev aldığımız sınıf projelerinde onları da dâhil ederek birbirimizle daha iyi kaynaşmış oluruz.

 

Onlara Türkçeyi konuşma konusunda ve derslerinde yardımcı olmaya çalışırız. Okulda yaptığımız tüm etkinliklere onları da davet edebiliriz. Piknik, gezi veya diğer sosyal faaliyetlerde her zaman aramıza almaya çalışırız.

 

Teneffüs aralarında yalnız kalmamaları için beraber vakit geçirebilir ve evimizden getirdiğimiz beslenmelerimizi paylaşabiliriz. Sınıfta düzenleyeceğimiz programlarla hem Türkçeyi daha iyi konuşmalarını kolaylaştırabilir hem de kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlayabiliriz. Sınıf içi etkinlikler arasında örneğin, çeşitli kelime oyunları gibi eğitici ve öğretici oyunlar oynayarak onlara destek olabiliriz.

 

Tüm bunlarla birlikte onların farklı bir ülkeden geldiğini, farklı bir kültüre sahip olduğunu hatırlayarak bize yanlış gelen bazı davranışlarına anlayış gösterebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.