Ülkemize farklı ülkelerden göç edenlerin yaşantılarını kolaylaştırmak için neler yapabilirsiniz?

Ülkemize farklı ülkelerden göç edenlerin yaşantılarını kolaylaştırmak için neler yapabilirsiniz?

 

Ülkelerinden savaş, terör veya doğal afetler dolayısıyla göç etmek zorunda kalan kişiler gittikleri ülkelerde mülteci veya göçmen olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde de yaşanan savaş nedeniyle Suriye’den gelen milyonlarca göçmen bulunmakta. Bu göçmenler kendi kültürlerinden ve yaşam standartlarından koparak farklı bir ülkede yaşamaya zorlanmış kişilerdir. Bu nedenle çevremizde yaşayan göçmenlere ülkemize ayak uydurmaları ve hayatlarını bir nebze de kolaylaştırmak için yardımcı olmak insanlık görevimizdir.

 

Onları bir misafir gibi kabul edip güzel ağırlamalıyız. Elimizdeki imkânlara göre maddi yardımlarda bulunabileceğimiz gibi hayatlarını kolaylaştıracak ve yalnız olmadıklarını hissettirecek manevi destekte sunabiliriz.

 

Ülkemizde yaşayan göçmenlerin bazılarının aileleri dağılmış ve zor bir yaşam mücadelesi içindedir. Bununla birlikte farklı bir ülkenin yaşam standartlarına ve kültürüne ayak uydurmakta hiçte sanıldığı gibi kolay değildir. Kendi sosyal hayatlarının dışında karşılaştıkları çok farklı kurallara ayak uydurmak zorunda kaldıkları için ayrıca kültür çatışması da yaşarlar. Bu nedenle elimizden geldiğince her konuda yanlarında olduğumuzu hissettirmeliyiz.

 

Örneğin; okulumuzdaki göçmen arkadaşlarımıza daha sabırlı ve müsamahalı davranabiliriz. Onları oyunlarımıza davet edebiliriz. Okul dışında sokak oyunlarımızın içine alabilir ve hatta evimizde ağırlayabiliriz. Dilimizi yeni öğrenmeye başlayan mülteci arkadaşlarımıza yardımcı olabiliriz. Kısaca onların burada yalnız olmadıklarını ve her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini ve hissetmelerini sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.