Ülkemizde yaşayan insanların güvenlik ihtiyacı nasıl karşılanmaktadır?

Ülkemizde yaşayan insanların güvenlik ihtiyacı nasıl karşılanmaktadır?

Ülkemizde güvenlik ihtiyacı çeşitli yollarla sağlanmaktadır. Devletimiz, insanların güvenliğini sağlamak için gece gündüz çalışmak zorundadır ve çalışmaktadır. Dolayısıyla da özellikle kentlerde kolluk kuvvetlerinin varlığı polis teşkilatının çalışması güvenliğin sağlanması açısından oldukça etkilidir. Ülkemizde yaşayan kişilerin güvenlik ihtiyacını sağlamak üzere başta polisler olmak üzere;

  • Sağlık görevlileri
  • İtfaiye görevlileri
  • Arama kurtarma ekipleri

gibi ekipler 24 saat aralıksız çalışır. Kırsal bölgelerde jandarma ekipleri görev yaparak güvenliği sağlar. İnsanların yaşama hakkını koruyup güvenliğini sağlamak devletin en asli görevlerinden biridir çünkü her ne olursa olsun insana önem verilmelidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Adalet kurumları: Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesidir. Haklı ve haksızın ayırt edilmesi ise adaletle sağlanır. Adaletin karşısında zenginle fakir ya da güçlüyle güçsüz eşit haklara sahiptir. Adalet, hukuk kurallarına göre bağımsız yargı neticesinde oluşur. Mahkemeler, kişilerin birbirleriyle olan anlaşmazlıklarını çözmek ve suçluları kanunlara görecezalandırmak için kurulmuştur. Hakim, savcı, avukatlar Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar ve mahkeme, karakol, cezaevi, Danıştay, Yargıtay, adli tıp kurumu ve anayasa mahkemesi gibi kurumları vardır. Devletin en önemli görevlerinin başında güvenliği sağlamak vardır. Toplumu iç ve dış çatışmalardan ve saldırılardan koruması devletin asli görevleri arasındadır.

Sağlık kurumları: Her toplumda sağlığın önemli bir yeri vardır. En başta sağlıksız nesillerin yaşadığı toplumların ilerlemesi ve kalkınması mümkün değildir. Dolayısıyla da ülkemizde sağlığa ciddi önem verilir. Sağlık kurumları, insanların hastalıklardan korunma, teşhis ve tedavi hizmetlerini vermek sebebiyle kurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir