Ülkemizde yaşayan farklı kültürdeki çocuklar ile ilgili hangi projeleri yapabiliriz?

Ülkemizde yaşayan farklı kültürdeki çocuklar ile ilgili hangi projeleri yapabiliriz? Açıklayınız.

İnsanlar bazen savaşlardan dolayı bazen ekonomik şartlardan dolayı ülkelerini terk etmek ve daha iyi yaşam şartlarına sahip olmak için yeni ülkelere göç ederler. Ülkemizde diğer doğu ülkelerine göre daha iyi yaşam şartları olduğu için doğudan göç almaktadır. Özellikle Suriye’den savaş dolayısıyla oldukça fazla göç aldık. Farklı kültürlerde olması onların her şeyden mahrum olmasını gerektirmez.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ülkemizde yaşayan Suriyeli göçmenler için devletimiz birçok imkân sağlamıştır. Oradan gelen Suriyeler sağlık, eğitim, barınma, iş konularında devletimiz aracılığı ile yardımcı oluyoruz.

Savaş nedeniyle çok acılar yaşayan Suriyeli ailelerden bizim okulumuzda okuyan öğrencileri de var. Bizlerde onlara her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Okulumuz zaman zaman bizim kültürümüzü onlara tanıtmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bizlerde oynadığımız Türk oyunlarını onlara öğretmeye çalışıyoruz. Sadece onlara öğretmiyoruz bizde onlardan çok şey öğreniyoruz.

 

Okul dışında da annelerimiz onların aileleriyle de görüşmeye de başladılar. Şimdi yemek kültürleri konusunda annelerimiz birbirlerinden yemek tarifi öğreniyorlar. Daha başka neler yapabiliriz konusuna gelince, mesela şehrimizin gezili görülecek yerlerine onları götürüp tarihimiz hakkında da bilgiler verebiliriz. Şehrimizin takımlarının maçlarına onları da götürerek sportif faaliyetlerine onları da dahil edebiliriz.

Tiyatro, sinema gibi sanat etkinliklerine onları da davet ederek sanat konusunda da bizim kültürümüz ile ilgili bilgiler verebiliriz. Aynı zamanda okulumuzda bir tiyatro ya da piyes için ortak çalışmalar yürütebiliriz. Kültür alışverişimizi daha da fazlalaştırabiliriz. Okul gezisi piknik gibi etkinlikler planlayabiliriz. Bu da yemek kültürümüz hakkında alışveriş yapmamızı da sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.