Ülkemizde yapılan ilk kayak aracı hangi amaçla kullanılmıştır?

Ülkemizde yapılan ilk kayak aracı hangi amaçla kullanılmıştır?

Ülkemiz karasal iklimin hakim olduğu için kar yağışının yoğun olduğu bir ülkedir. Özellikle kış aylarının başlamasıyla birlikte ülkemizin pek çok kentinde kar yağışı görülmektedir. Kar yağışının etkili olması; yolların kapanmasına ve günlük hayatta bazı sorunların yaşamasına neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü noktasında ilk akla kayak araçları gelmiştir. Çünkü geçmiş tarihlerden bugüne kadar ulaşan yıllar içerisinde kayak aracının ulaşım amacıyla kullanılmaya başlandığı görülmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimizde yoğun kar yağışının yaşanılması sonrasında ilk kayak araçları ortaya çıkmıştır. Her ne kadar bu kayak araçlar hayvan gücüyle çekilen araçlar olsa da zamanla insanların da kullandığı kayakların; ulaşımda kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Günümüzde dahi bazı illerimizde atlı kızaklar, etkili bir şekilde ulaşım amacıyla kullanılmaktadır.

 

Değişen dünya şartları neticesinde kayak sporunun ortaya çıkması ve bir olimpik spor dalı haline gelmiş olması; ülkemizde de kayak sporunun yaygınlaşmasına neden olmuştur. Özellikle kar yağışının yoğun olduğu şehirlerde son zamanlarda etkili bir şekilde kayak sporunun yapıldığı bilinmektedir. Özellikle kış sporlarına dair organizasyonların ülkemizde yapılmaya başlamasının doğal sonucu olarak son yıllarda spor amaçlı kayak kullanımında büyük bir artış gözlendiği bilinmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 1,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir