Ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ortak miras unsurlarını araştırınız.

Siz de ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ortak miras unsurlarını araştırınız.

İnsanlık tarihi boyunca insanların ortak çabası sonucunca oluşturulmuş, tarihi birikimler ortak miras olarak tanımlanmaktadır. Ortak mirasın dünyada yaşayan tüm insanlar açısından son derece değerli varlıklar olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Yüzyıllarca süren ortak çaba sonrasında ortaya çıkmış olan ortak miras eserlerinin korunmasında tüm insanlık sorumluluk üstlenmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ülkemizde ortak miras alanları olarak tanımlanan pek çok eser bulunmaktadır. Çünkü coğrafyamızda insanlık tarihi boyunca çok sayıda farklı medeniyet yaşamıştır. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya bölgesi, ortak miras varlıklarına örnek olarak verilebilir. Yine ülkemizde ortam miras varlıkları arasında Divriği Ulu Camii, İstanbul Tarihi Yarımada, Truva Antik kenti de yer almaktadır. Bununla birlikte ülkemizdeki öne çıkan diğer ortak miras varlıkları arasında; Safronbolu Şehri, Selimiye Cami ve Külliyesi ve Çatalhöyük Antik Kenti de yer almaktadır.

 

Ortak miras varlıkları söz konusu olduğunda birtakım doğa harikası yerlerle bütünleşmiş bölgeler de listeye eklenmektedir. Ülkemizdeki Pamukkale Travertenleri ve Nemrut Dağı bu varlıklara örnek olarak verilebilir.Dünyada ortak miras varlıkları söz konusu olduğunda ilk akla gelen seçenekler arasında Mısır Piramitleri yer almaktadır. Yine İnka Medeniyetinden kalma Machu Picchu (Maşa Pişu) Şehri de dünya genelinde ön plana çıkan ortak miras değerleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte ortak miras eserlerinin dünyanın pek çok farklı bölgesinde bulunduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. UNESCO, bu varlıkların korunmasında aktif bir şekilde rol almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir