Ülkemizde tanıtmak istediğiniz bir yer

Ülkemizde tanıtmak istediğiniz bir yer hakkında bilgi toplayarak bir sunum hazırlayınız.

 

Arslantepe Arkeolojik Alanı

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Malatya ilinin kuzeydoğusunda Orduzu Beldesinde yer alan Arslantepe höyüğü M.Ö 5000 yıllarından M.S 11. Yy arasında yerleşim görmüştür. M.S 5-6 yy.lar arasında Roma köyü olarak yerleşilmiş ve daha sonra da Bizans Nekropolü(mezarlık) olarak kullanılmıştır. En geniş sınırlarına ise M.Ö 3400-3800 yılları arasında ulaşmıştır.

 

Arslantepe Höyüğünde yapılan kazılar sonucunda yaklaşık M.Ö 3000 yıllarına ait bir kerpiç saray, daha eski yıllara ait tapınak, iki bini aşkın mühür baskısı ve kaliteli metal araç gereçler bulunmuştur. Elde edilen belgelere göre o zamanlar Arslantepe Höyüğü, aristokrasinin doğduğu ve ilk devlet şeklinin izlerinin görüldüğü bir merkezdir.Bulunduğu yörenin doğal yapısından kaynaklanan gücü, yüksek tarım potansiyeli ile birleşince Arslantepe egemen bir merkez konumunu korumuştur.

 

Yapılan kazılara göre tapınağın içinde sayıları bini aşan, seri bir şekilde üretilmiş kâsenin bulunması burada tören ve ziyafetlerin yapıldığını, bu ziyafetlerde yemek dağıtıldığını göstermektedir. Bazı kapların üzerinde bulunan mühürler de o dönemde alınan malların bir çeşit fişi gibi kullanılmasıyla bir çeşit ticaret uygulandığını göstermektedir. Bir diğer yandan döneme ait çeşitli hayvan buluntuları da temel gıda maddelerinin nasıl kullanıldığını göstermektedir.

 

Günümüzde Arslantepe Höyüğündeki kazılara halen devam edilmekte olup buluntular Malatya Şehir müzesinde sergilenmektedir. Diğer yandan Geç Uruk Dönemi’ne ait kerpiç Saray Kompleksinin Açık Hava Müzesi haline getirilmesi yönündeki projelendirme çalışması da sürdürülmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 Oy, Ortalama: 4,40 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir