Ülkemizde kıyı turizminin gelişmesinde ne gibi özellikler etkili olmuştur?

Ülkemizde kıyı turizminin gelişmesinde ne gibi özellikler etkili olmuştur?

Türkiye’de kıyı turizmi, doğal ve beşeri faktörlere bağlı olarak gelişmiştir.

Doğal faktörler; İklim ve Yer şekilleridir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Beşeri faktörler ise ; Nüfus, ekonomi ve kültürel faktörlerdir.

Ülkemizde kıyı turizmi, yaz mevsiminde yoğunlaşmaktadır. Kıyı turizmi süresini ise hava sıcaklıkları ile deniz suyu sıcaklıkları belirlemektedir. Ayrıca açık ve kapalı gün sayısı, güneşlenme süresi ve nem oranı gibi unsurlar da kıyı turizminde etkili olurlar.

Kıyı bölgelerinin jeomorfolojik yapısı da kıyı turizminde etkilidir. Dağların kıyı boyunca uzandığı yerlerde kumsal ve plajların yetersiz olması kıyı turizmini olumsuz etkiler.

Bu özelliklere bağlı olarak Karadeniz’in yıl boyu yağışlı, güneşlenme süresi az iklimi kıyı turizminin gelişmesini engellemiştir. Ayrıca dağların kıyıya paralel uzanması, boyuna kıyı tipinin oluşmasına yol açmıştır. Bu yüzden Karadeniz’de kıyı turizmi için gerekli olan geniş ve uzun kumsalların bulunduğu plaj sayısı yeterli değildir.

 

Akdeniz ve Ege bölgesinde arazi dağlık ve engebelidir. Ancak Ege bölgesinde dağların kıyıya dik uzanmasıyla oluşan girintili çıkıntılı kıyıları vardır. Bu yüzden koy ve körfez sayısının bir hayli fazla olduğu Ege bölgesi, geniş kumsal ve plajların yer aldığı kıyılara sahiptir. Uzun süren yağışsız yaz mevsimi kıyı turizminin gelişmesine imkan vermiştir. Ayrıca engebeli arazi ve eriyebilen kayaçların oluşturduğu karstik yapı, bölgede tarım, sanayi ve ticaretin çok fazla gelişmesini de engellemiş, kıyı turizminin bölgenin ekonomisinde önemli bir faaliyet olmasına neden olmuştur.

Akdeniz bölgesinde özellikle Antalya’da dağların kıyıdan biraz uzak olmasının yanında yaz mevsiminin uzun ve yağışsız geçmesi kıyı turizminin gelişmesini sağlamıştır. Akdeniz bölgesi, yaklaşık 6 ay süren yaz mevsimi ile kıyı turizminin de en uzun süre yapıldığı bölgedir. Ayrıca karstik arazinin yaygınlığı, tarım, sanayi ve ticaretin çok fazla gelişmesini engellemiş, kıyı bölgesinde turizm faaliyetleri öne çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.