Ülkemizde deprem riskinin en az olduğu iller hangileridir?

Ülkemizde deprem riskinin en az olduğu iller hangileridir?

Deprem, fay kırıklarının bulunduğu bölgelerde meydana gelen doğal afettir. Fay hatlarına yakın olmak deprem riskini arttırdığı gibi uzak olmakta deprem riskini azaltmaktadır.

Ülkemiz fay hatlarının yaygın olduğu bir ülkedir. Bu yüzden ülkemizin büyük bir kısmı deprem riski altındadır. Ancak az da olsa fay hatlarına uzak olduğu için deprem riskinin az olduğu yerlerde vardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ülkemizde deprem riskinin en az olduğu illerin bulunduğu ilk bölge İç Anadolu bölgesidir. Özellikle Konya ve çevresi daha sonra Karaman, Aksaray ve Niğde deprem riski az olan iller arasında yer alır.

Ülkemizde deprem riskinin en az olduğu illerin bulunduğu diğer bölge ise Karadeniz bölgesinin kıyı kesiminde yer alan illerdir. Artvin, Rize, Trabzon ve Sinop çevresi deprem riski en az olan iller arasındadır.

Marmara bölgesi deprem riskinin yüksek olduğu bir bölgedir. Ancak fay hatlarına uzak olan Kırklareli ve Edirne deprem riski az olan iller arasında yer almaktadır.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde de Gaziantep, Kilis, Şanlı Urfa ve Mardin çevresi deprem riski en az olan iller arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir