Ülkemizde arıcılığın yapıldığı yerleri söyleyiniz.

Ülkemizde arıcılığın yapıldığı yerleri söyleyiniz.

Bal üretmek amacıyla arı beslenmesine arıcılık denir. Arılar bal yapmak için çiçeklerden bal özü ve çiçek tozu toplar. Dolayısıyla arıcılık bitki örtüsüne bağlı olarak yapılan bir ekonomik faaliyettir. Bitki örtüsü ise iklime göre şekillenir.

Türkiye’de iklim çeşitliliğinin fazla olması bitki örtüsünü de çeşitlendirmiş bu durum arıcılık faaliyetinin ülkenin her tarafında kolaylıkla yapılabilmesini sağlamıştır. Ülkemizde hemen her ilde arıcılık yapılır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ülkemizde arıcılığın yapıldığı yerler;

1.sırada Karadeniz bölgesi yer alır. Ordu il olarak Türkiye bal üretiminde ilk sırada yer alır. Trabzon, Rize, Giresun, Artvin, Samsun en çok arıcılık yapılan diğer illerdir.

2.sırayı Ege bölgesi alır. Özellikle Muğla Ordu’dan sonra Türkiye’de bal üretiminde il olarak ikinci sırada yer alır. Aydın, İzmir, Manisa, Denizli en çok arıcılık yapılan diğer illerdir.

3.sırada Doğu Anadolu bölgesi yer alır. Van, Bitlis, Hakkâri, Erzurum, Kars, Erzincan, Bingöl, Malatya en çok arıcılık yapılan diğer illerdir.

4.sırada Akdeniz bölgesi yer alır. Adana Türkiye bal üretiminde il olarak 3.sırada yer alır. Diğer iller Mersin, Antalya, Hatay’dır.

5.sırada Marmara bölgesi yer alır. Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Bursa, İstanbul en çok arıcılık ve bal üretilen illerdir.

6.sırada İç Anadolu bölgesi yer alır. Sivas ve Konya en çok arıcılık yapılan illerdir.

7.sırada Güneydoğu Anadolu bölgesi yer alır. Şanlıurfa, Siirt, Diyarbakır, Adıyaman en çok arıcılık yapılan illerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir