Ülkeler arasındaki kültürel etkileşim, toplumların birbirine bakış açısını değiştirir mi, değiştirmez mi?

Sınıfınızda “Ülkeler arasındaki kültürel etkileşim, toplumların birbirine bakış açısını değiştirir mi, değiştirmez mi?” konusunda düzenlenecek münazara için hazırlık yapınız. Münazara yazınız.

Değiştirir. Ülkeler ve milletler birbirinden farklı yaşantıya ve kültürel özelliklere sahip olabilirler. Aynı dili konuşmaya, farklı bayrağı ve milli marşı olan milletler birbirinde ayrıdır. Bu ayrılık iki farklı milletlin birbirini düşman görmesi anlamına gelmemelidir. Farklı milletlerden kişiler bazen aynı milletten olandan çok daha iyi dost olabilir. Bunun için insani değerlerde birleşmeleri yeterlidir.

Bir milleti diğerinden ayıran farklılıklar aslında milletlerin vazgeçemedikleridir. Bu sebeple bir millet başka bir milletin kültürel yapısını değiştirmeye çalışmazsa bu iki millet bir arada çok rahat yaşayabilir. Bunun için birbirlerine bu güveni vermeleri şarttır. Dil, din, ırk konusunda uzlaşılabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Türk kültürünü tanıyan ve göre başka milletlerden insanlar aslında kendi kültürlerinden farklı olmadığını görecektir. Yani biz nasıl ki kendi değerlerimize sahip çıkıyoruz onlar da kendi değerlerine sahip çıkmaktadır. Bu durumda her iki tarafın da temel değerleri güvence altına alınırsa birlikte yaşamada sıkıntı oluşmayacaktır. Bir milletin mensubu kendi bayrağını ve marşını kutsal görüyorsa bir diğer milletten olan için saygıyla karşılanmalıdır. Çünkü değerleri olan kişilerden zarar gelmez.  Kültürel etkileşim bir millerin ferdinin diğer milletin ferdinin yaşamını ve değerlerini değiştirmek amacıyla gösterilmez. Türk misafirperverliği başka bir millete size karşı çok iyi davranabilir ve sizi iyi ağırlarız şeklinde düşünülmeli ve bu şekilde uygulanmalıdır. Kültürümüzü öğrenenler bize daha da yakınlaşacaktır. Türkler iyi insanlar dedirtebilmek amacıyla kültürel değerlerimizi diğer milletlerden olan insanlara göstermek üzere çabalamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.