Ulaşım alanı ile ilgili geleceğin mesleği sizce ne olabilir?

Ulaşım alanı ile ilgili geleceğin mesleği sizce ne olabilir? Yazınız.

Ulaşım iki farklı şekilde düşünülmelidir. Akla ilk gelen uçak, tren gibi ulaşım araçları ile sağlanan ulaşımın yanı sıra iletişim aletleri aracılığıyla diğer insanlar ile bağlantı kurmak da ulaşım olarak adlandırılmaktadır. Bu ulaşım alanında cep telefonu ve bilgisayarlar ön plandadır. Cep telefonları bilgisayarları da bir nevi kapsar durumda oldukları için şu an için en önde gelen ulaşım aracı olarak görülmektedirler. İçinde bulunduğumuz durumda bakıldığında bu koltuklarını kaptıracak gibi de görünmüyorlar. Yani iletişim anlamındaki ulaşım için gelecekte cep telefonları ön planda oldukları için bu alandaki meslekte telefon üreticileri ve telefon teknolojisi üzerine olan meslekler geleceğin mesleği olacak gibi görünmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ulaşımın gerçek anlamında kullanıldığı ve insanların fiziksel olarak bir yerden başka bir yere götürüldüğü ulaşım araçları göz önüne alınırsa geleceğin mesleği olarak görülecek meslek de değişecektir. Günümüzde yakın yerler için kullanılan ulaşım aracı genellikle şahsi otomobiller ya da motosikletlerdir. Bu otomobillerin kullanılması günümüzde trafik yoğunluğunun oluşmasına sebep olmaktadır. Bu yoğunluk günümüzde bile büyük sorunlara yol açmaktadır. Trafik yoğunluğunun gittikçe arttığı düşünülürse on ya da yirmi yıl içerisinde buna çok büyük bir çözüm de bulunamazsa toplu taşıma konusunda devletlerden reform niteliğinde kararlar görülebilecektir. Yani belki de on ya da yirmi yıl sonra şehir içi ulaşımında şahsi araçların kullanımının yasaklanması bile tartışılabilir hale gelecektir. Bu öngörü gerçekleşirse toplu taşıma üzerine çalışan meslekler geleceğin mesleği olabilecektir.

Uzak yerler için kullanılan ulaşım araçları ise şahsi otomobiller, uçaklar vb. hava araçları ya da demiryoludur. Hızlı tren teknolojisi ile demir yolu ulaşımı son dönemlerde oldukça gelişmiştir. Ayrıca bu teknoloji ile ulaşım çok güvenli ve hızlı bir hale gelmiştir. Bu sebeple geleceğin ulaşım araçları arasında yüksek hızlı trenlerde görülebilecektir. Yüksek hızlı trenler doğru olarak kullanıldığında hava yolu ile birbirine yakın süreler içerisinde ulaşım faaliyeti gerçekleştirmeyi başarmaktadır. Ayrıca hava yolundan da daha güvenlidir ve daha ekonomiktir. Bu sebeple önümüzdeki dönemlerde demir yolu ulaşım sektörü üzerine çalışan mesleklerin ön plana çıkabileceği düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir