Türkiye’nin uluslararası alanda barışa katkısı neler olabilir?

Türkiye’nin uluslararası alanda barışa katkısı neler olabilir?

Uluslar arası yaşanan gerginlikler her zaman uluslar arası barışa engel olmuştur. Türkiye uluslar arası alanda barışa belli başlı katkılarda bulunmak adına bazı toplantılar gerçekleştirmiştir. Suriye için siyasi bir takım çözümler üretmek ve uluslar arası barışa katkıda bulunmak için Türkiye bir takım adımlar atmıştır. Sadece Türkiye değil, İran cumhurbaşkanı ve Rusya devlet başkanı ile bir takım toplantılar gerçekleştirilmiştir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu üç ülkenin önde gelen isimleri olan Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin, Hasan Ruhani tarafından Ankara’da gerçekleşen zirvenin adı Suriye zirvesidir. Bu zirve Türkiye’nin uluslar arası alanda barışa katkısını ortaya koyduğu bir zirve olmuştur. Zirvenin amacı Suriye topraklarının bütünlüğünün sağlanması için tüm önlemlerin alınması şeklinde olmuştur. İlk zirve 2017 yılının kasım ayında Rusya’da gerçekleşirken ikinci büyük zirve Türkiye’de Ankara’da gerçekleşmiştir.

 

Zirvede Suriye topraklarında yaşayan Suriyelilerin adil şekilde seçim yaparak ve seçimlere katılarak kendi kaderlerini adilce belirleyebilmesi ele alınmıştır. Zirve de başka dikkat çeken noktalar ise Suriye toprakları içinde terörle mücadele adı altında fraklı oluşum gruplarına ve gerçekliklerine yer verilmeyeceğidir. Bu toplantı ve zirvelerden yola çıkılarak gelinen nokta Türkiye’nin uluslar arası alanda yaptığı bu zirvelerle ve bu zirvelere katılımla barışı desteklediğini ortaya açık bir şekilde koymasıdır. Destek verdiği zirvelere hem ev sahipliği yaparak hem de üst düzey yönetim anlayışı ila katılarak barışa katkısını ortaya koymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir