Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının avantajları nelerdir?

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının avantajları nelerdir?

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili olan bir yarımada ülkesidir. Kuzeyinde Karadeniz, Batısında Ege denizi, güneyinde ise Akdeniz’le çevrilidir. Ayrıca tamamı ülke içerisinde yer alan bir iç denize, Marmara denizine sahiptir.

Denizyolları dünyada ki en ucuz ulaşım sistemidir. Bu nedenle dünya ticaretinde en çok denizyolları kullanılır. Denizler, okyanuslar ile kara ve kıtaları birbirine bağlayan suyolları yani boğazlar bu yüzden stratejik öneme sahiptir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Türkiye sahip olduğu kıyılar ile komşu olduğu denizlerin dışında, dünya ticaretinde oldukça önemli olan İstanbul ve Çanakkale boğazlarına sahiptir. Bu özellikler Türkiye’nin jeopolitik önemini arttırmakla beraber, dünya deniz ticaretinde de önemli rol oynamasına neden olmaktadır. Ayrıca enerji taşımacılığı açısından da önemli rol oynaması nedeniyle boğazlar Türkiye’nin stratejik önemin arttırmaktadır.

Boğazlar sadece Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan suyolları değil, Karadeniz havzasını Süveyş kanalı ile uzak doğuya, Cebelitarık ile Amerika kıtasına bağlayan bir özellik taşır.

 

Akdeniz’e kıyısı olan Türkiye, Avrupa ve Afrika ile doğrudan, Süveyş kanalı vasıtasıyla Orta doğu, Hindistan ve uzak doğuya, Cebelitarık boğazıyla da Batı Avrupa ve Amerika kıtasına ulaşabilmektedir. Tüm kıtalara en ucuz ulaşım yolu olan denizyollarıyla ulaşabilmek Türkiye’ye ekonomik olarak büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu konumu ve boğazlar Türkiye’nin dünya deniz ticaretinde önemli bir ülke olmasına neden olmaktadır.

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması ayrıca deniz turizminin de gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyıları, uzun süren deniz turizmi süresiyle ülke ekonomisine oldukça büyük katkılar yapmaktadır.

Ayrıca denizler önemli bir gıda kaynağı ve istihdam olanağı oluşturan balıkçılık sektörünün de gelişmesini sağlamıştır. Özellikle Karadeniz bölgesi ile boğazlar balıkçılık açısından oldukça önemlidir.

Ülke içi taşımacılık sektörü ile gemi sanayisinin de gelişmesini de sağlayan denizlerin ülke ekonomisine katkısı bu nedenlerden dolayı oldukça fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir