Türkiye’deki turistik bir mekânın tanıtımını yapan bir yazı yazınız.

Türkiye’deki turistik bir mekânın tanıtımını yapan bir yazı yazınız.

Bursa’nın ilçesi, eski ismi nikea olan İznik, tarihi ve kültürel değerleri, göl ve doğası ile turizm açısından önemli bir kenttir. Kuruluşu MÖ 7. yüzyıl öncesine kadar uzanan kent Anadolu’daki ilk Türk başkenti özelliği de taşır.

Özellikle inanç turizmi açısından önemli bir yeri olan İznik, hem İslam kültürü hem de Hristiyan kültürü açısından önemli eserler barındırır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kentin merkezinde sonradan camiye çevrilmiş olan Ayasofya, hristiyan aleminin ilk dini toplantısının yapıldığı ve hristiyanlık dininin temel ilkelerinin tartışılıp, karara bağlandığı yerdir. Bu yüzden Kudüs ve Vatikan’dan sonra dünyadaki üçüncü kutsal kent olarak kabul edilir ve inanç turizmi konusunda oldukça önemli bir potansiyele sahiptir.

 

Osmanlı devletinin ilk medresesinin kurulduğu, pek çok sanatçı ve bilim adamının yetiştiği önemli bir eğitim, sanat, kültür ve ticaret merkeziyken, İstanbul’un fethi ile önemi azalmaya başlayan İznik, günümüzde yaklaşık 20 bin nüfusu olan şirin bir tarih kenti konumundadır.

Özellikle İznik’in sembolü olan Yeşil cami, yine Osmanlı devletinin ilk camisi kabul edilen Hacı Özbek cami ve tarihi hamamı yerli yabancı turistlerin uğrak yerleridir.

Roma döneminden kalan 12 metre uzunluğunda ki Dikilitaş ve antik tiyatro, su kemerleri, surları ile tarih ve kültür kenti İznik, Türkiye’nin beşinci en büyük ve tatlı gölü ile de yaz turizmi açısından da önemli potansiyele sahiptir.

İlçede özellikle geleneksel çini sanatı oldukça önemlidir ve dünya çapında bilinen bir marka özelliğindedir.  Selçuklu ve Osmanlı motifleri ile süslenen çini ürünleri turistlerin ilgisini çekmekle kalmaz yurt dışına da ihraç edilir.

Kentin en önemli gelir kaynağını ise Zeytin yetiştiriciliği oluşturur. Geleneksel üzüm festivali de yapılan kent, yakın uzak tarihi köy ve yaylalarıyla yerli yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmekle beraber tesisleşme ve altyapı eksikliği nedeniyle henüz istenilen seviyede olmasa da turizm açısından önemli bir tarih, kültür ve doğa turizmi merkezi konumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.