Türkiye’deki su kaynaklarını araştırınız.

Türkiye’deki su kaynaklarını araştırınız.

Ülkemiz su açısından şanslı sayılabilecek ülkeler arasındadır. Kuzeyinde Karadeniz, Marmara, batısında Ege ve güneyinde Akdeniz olmak üzere denizlerle çevrilmiş bir coğrafyada yaşıyoruz. Başta balıkçılık olmak üzere ulaştırma, turizm, sınır güvenliği ve ticaret gibi konular ele alındığında deniz suları en önemli su kaynaklarımız olarak değerlendirilebilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yaşam için mutlak olan tatlı su kaynaklarımızın başında ise akarsular ve göller gelmektedir. Türkiye büyüklü küçüklü 120’den fazla göle ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de göller kabaca dört bölgede kümelenmiştir. Eğirdir, Burdur, Acıgöl ve Beyşehir civarı olan Göller Bölgesi, Güney Marmara Bölgesi, Tuz Gölü ve çevresi ve de Van Gölü ve çevresi. Bunların haricinde barajlar sayesinde ilave 706 baraj gölümüz daha vardır. Filyos, Kızılırmak, Yeşilırmak, Çoruh, Asi, Seyhan, Ceyhan, Tarsus, Dalaman, Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz, Meriç, Susurluk/Simav Çayı, Biga Çayı ve Gönen Çayı denizlerimize ulaşan akarsulardır. Fırat, Dicle, Aras ve Kura nehirleri ise sınırlarımızın dışına dökülen akarsularımızdır.

 

Marmara ve Ege Bölgesi’ndeki ovalar, Muş, Erzurum ve Pasinler ovalarındaki yer altı suları Taban Suyu olarak isimlendirilen yeraltı su kaynaklarıdır. Ayrıca ülkemiz kaplıca ve ılıca bakımından da zengin bir ülkedir. Yalova, İnegöl, Kızılcahamam, Bolu, Bursa, Erzurum, Haymana, Sarıkaya, Sivas, Çermik, Afyon, Kütahya ve Denizli çevrelerinde kaplıca ve ılıca kaynakları konumlanmıştır.

 

Oldukça çeşitli su kaynaklarına rağmen, 1.519 metreküp olan kişi başına düşen yıllık su miktarı göz önüne alındığında ülkemiz, su azlığı yaşayan bir ülke durumundadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 Oy, Ortalama: 4,48 toplam 5)
Loading...

“Türkiye’deki su kaynaklarını araştırınız.” için 11 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir