Türkiye’de; yıl boyunca 45° doğu boylamının yerel saatinin ortak saat olarak kullanılması, günlük yaşamınızı nasıl etkilemiştir?

2016’dan itibaren Türkiye’de; yıl boyunca 45° doğu boylamının yerel saatinin ortak saat olarak kullanılması, günlük yaşamınızı nasıl etkilemiştir? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Türkiye, 2016 yılına kadar ulusal saat ayar meridyeni olarak kış mevsiminde 300 doğu meridyenini, geçici olarak yaz mevsiminde ise 450 doğu meridyeninin yerel saatini ulusal saat ayar meridyeni olarak kullanmıştır.

Bunun için kış mevsiminden yaz mevsime geçerken saatler bir saat ileri alınıyor ve yaz boyu 450 doğu meridyeninin yerel saatini ulusal saat olarak kullanıyorduk. Kış mevsimine geçerken ise saatlerimizi bir saat geri alıyor ve 450 doğu meridyeni yerine 300 doğu meridyeninin yerel saatini ulusal saat olarak kullanıyorduk.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

2016 yılından itibaren yaz ve kış saati uygulamasına son verilmiş, ulusal saat ayar meridyeni kalıcı olarak 450 doğu meridyeni olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla bütün yıl tüm ülkede 450 doğu meridyeninin yerel saatini ulusal sat olarak kullanıyoruz.

450 doğu meridyeninin ulusal saat ayar meridyeni olarak kullanılmaya başlanması günlük hayatımız oldukça etkilemiştir. Çünkü tüm hayatımızı zamana göre ayarlarız.

 

Güneş doğuda erken doğar. Dolayısıyla doğu da yerel saat ileridir. 450 doğu meridyeni Türkiye’nin en doğusunda yer alan meridyendir. Saatlerimizin 450 doğu meridyenine göre ayarlanması demek günün bir saat erken başlaması demektir. İnsanlar eskisine göre işe bir saat daha erken gidiyor, biz de okula yine bir saat erken gidiyoruz. Bir saat daha az uyku demek ayrıca. Ancak gün sonu da okul ve mesai eskisine göre bir saat daha erken bitiyor.

Kış mevsiminde ise gündüzler kısa olduğu için mesai ve okul saatleri henüz güneşin doğmadığı saatlere denk geliyor. Kış boyu karanlıkta okula ve işe gidiyoruz. Bununla birlikte akşam bir saat erken çıktığımız içinde karanlık olmadan mesai ve okul bitiyor. Dolayısıyla 450 meridyeninin kalıcı olarak kullanılmaya başlanması ile gün erken başlıyor, mesai ve okula bir saat erken gidiyor, akşamları da bir saat erken çıkıyoruz.

Saatlerimizin yıl boyu 450 meridyenine göre ayarlanması Avrupa ile Türkiye arasında ki saat farkını da arttırdı. Bu yüzden Avrupa da oynanan maçları da artık bir saat geç seyrediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.