Türkiye’de hangi aylarda Güneş’in daha erken doğup daha geç batması beklenir?

Türkiye’de hangi aylarda Güneş’in daha erken doğup daha geç batması beklenir?

Gece-gündüz süreleri ekvator hariç dünyanın her yerinde yıl içinde değişir. Eksen eğikliği ve yörünge hareketine bağlı olarak gece-gündüzü birbirinden ayıran aydınlanma çemberi yıl içinde yer değiştirir. Aydınlanma çemberi yıl içinde yer değiştirdikçe gece-gündüz süreleri de ekvator hariç dünyanın her yerinde değişir. Gece-gündüz süreleri değiştikçe de güneşin doğuş ve batış saatleri de değişir.

Gündüz sürelerinin uzun olduğu dönemlerde güneş erken doğar, geç batar. Gündüz sürelerinin kısa olduğu dönemlerde ise güneş geç doğar, erken batar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Gündüz süreleri ise yaz mevsiminde uzundur. Bu yüzden gündüzlerin uzun olduğu yaz mevsiminde güneş erken doğar, geç batar.

 

Kış mevsiminde ise tam tersi durum yaşanır. Kış mevsiminde gündüz süreleri kısadır. Bu yüzden kış mevsiminde güneş geç doğar, erken batar.

Aynı şekilde Türkiye’de de yaz mevsiminde yaşanılan gündüz süresinin uzun olmasına bağlı olarak güneş erken doğar, geç batar.

Türkiye Kuzey yarım kürede yer aldığı için yaz mevsimi 21 Haziran tarihinde başlar ve Eylül ayına kadar devam eder. Dolayısıyla Türkiye’de yaz mevsiminin yaşandığı aylar olan Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, gündüz süresinin uzun olmasına bağlı olarak güneş erken doğar ve geç batar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir