Türkiye, Ekvator çizgisine göre dünyanın neresinde yer alır?

Türkiye, Ekvator çizgisine göre dünyanın neresinde yer alır?

Dünya üzerine herhangi bir yeri konumlandırmak ve tarif edebilmek için koordinat sistemine ihtiyaç duyarız. Bu koordinat sistemi paralel ve meridyenlerden oluşur. Ayrıca paraleller arası koordinatlar için enlem, meridyenler arası koordinatlar içinde boylamlar belirlenmiştir.

Koordinat sisteminde paralellerin başlangıcı olarak Ekvator, meridyenlerin başlangıcı olarak ta Greenwich belirlenmiştir. Her iki başlangıç koordinatı da 00 ile başlar. Ekvatorun derecesi 00, Greenwichin derecesi de 00’dir. Toplam 180 paralel, 360 tane de meridyen bulunur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Paralellerin başlangıcı olan ekvator; kutup noktalarına eşit uzaklıkta çizilen ve dünyamızın tam ortasından geçtiği düşünülen hayali çembere denir.

 

Dünyamızı iki eşit yarımküreye ayıran Ekvator dünya üzerinde ki en büyük çemberdir ve dünyamızı iki eşit yarım küreye ayırır. Ekvator çemberinin üst kısmına Kuzey yarımküre denir. Ekvator çemberinin alt kısmına ise Güney yarım küre denir.

Dolayısıyla dünyamız ekvator çemberi tarafından eşit olarak bölünmüş Kuzey yarımküre ve Güney yarımkürelerden oluşur. 00 olan ekvatorun kuzeyinde 90 paralel, güneyinde de 90 paralel bulunur.

Türkiye Ekvator çemberinin üst kısmında yani kuzeyinde yer alır. 360 – 420 Kuzey paralelleri arasında yer alır. Dolayısıyla Türkiye Kuzey yarımküre de yer alan ülkelerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.