Türkçesi varken yabancı sözcükleri kullanmak sizce doğru mudur?

Türkçesi varken yabancı sözcükleri kullanmak sizce doğru mudur? Neden? Aşağıya yazınız.

Türkçemiz dünya üzerinde 200-250 milyon insan tarafından konuşulan çok yaygın bir dildir. Ural-Altay dil ailesine mensup olan dilimizin, birçok lehçesi bulunmaktadır. Biz ülkemizde Türkiye Türkçesi konuşmaktayız. Dilimiz sondan eklemeli bir dildir. Bu nedenle kelime üretme konusunda oldukça rahat hareket edilebilmektedir.

Türk Dil Kurumu (TDK)’nun çıkardığı Türkçe sözlükte 111 bin 27 kelime bulunmaktadır. Ancak günlük konuşmada halk arasında 300 kelime kullanıldığı düşünülmektedir. Sözcük sayısının çok olması, mensup olduğu dil ailesinin de köklü olması, dünya üzerinde konuşulan 5’inci en yaygın dil olması, dilimizin ne kadar zengin olduğunu göstermektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yukarıdaki verileri göz önünde bulundurduğumuz zaman Türkçesi varken yabancı sözcükleri kullanmanın doğru olmadığı, dilimize ve kültürümüze hiçbir katkı sağlamayacağı anlaşılmaktadır. Ancak günlük hayatta bu kullanımın yapıldığı görülmektedir. Bunun sebebi bence yabancı dilleri kullanan milletlerin bilimsel ve teknolojik alanda ileri gitmiş olmalarıdır diye düşünüyorum.

 

Yeni bir teknolojik aleti bulan ülke, kendi dilinde o alete, makineye isim vermektedir. Teknolojik üretkenlik, dildeki kelime üretkenliğini de beslemektedir. Biz de eğer bu kelimelere uygun Türkçe karşılık bulamaksak, zorunlu olarak o yabancı kelimeyi kullanmak durumunda kalıyoruz. Bu uygun olabilir. Ancak günlük hayatta ve bilimsel alanda, Türkçe karşılığı olan bir kelime varsa, dilimizi korumak ve gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla Türkçe kelimeyi kullanmak zorundayız.

Atatürk’ün de dediği gibi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabilmek için öncelikle bilimsel alanda kendimizi geliştirmeliyiz. Bu gelişme Türkçemizi de geliştirecektir. Kültürümüze katkı sağlayacak ve gelecek nesilleri de iyi yönde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir