Türkçe’nin konuşulduğu ülkeler ve dilimizin genel özellikleri hakkında araştırma yapınız.

Türkçe’nin konuşulduğu ülkeler ve dilimizin genel özellikleri hakkında araştırma yapınız.

 

Kapsamlı bir araştırma yaptım. Biz Türkler dünya üzerinde bayağı bir dağılım göstermekteyiz. Doğuda Moğolistan ve Çin içlerinde batıda Yugoslavya içlerine; kuzeyde Sibirya’dan ve Moskova yakınlarındaki Kazan şehrinden, güneyde Bağdat, Lübnan sınırı ve Kıbrıs içlerine doğru bir dağılım göstermekteyiz. 20–90 doğu boylamları ile 33–65 kuzey enlemleri içinde yer alırlar. Yani kuş uçuşu, doğudan batıya yedi bin, kuzeyden güneye üç bin kilometre bir yüz ölçüm oluştururlar. Bu bahsettiğimiz coğrafyada yaşayan Türkler ise; Türkiye, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Romanya, Azerbaycan, Suriye, Irak ülkeleridir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

1960’larda Avrupa’nın iş gücünü ihtiyaç olmasından dolayı binlerce Türk Avrupa’ya gitmiştir. Amerika ve Avustralya’da yaşayan Türklerde vardır. Türkçe konuşan Türkiye ve KKTC ülkeleri dahil dünya genelinde Türkçe konuşan toplam 100 milyona yakın insan vardır.

 

Türkçe, Altay dil ailesinden gelmektedir. Bu Altay dil ailesi üyeleri ise Moğolca, Mançu -Tunguzca ve Korece ülkeleri oluşturmuştur. Ayrıca Japoncanın Altay dil ailesine dahil olduğu söylenmektedir. Türkçe, Altay dil gurubundan gelmesi nedeniyle son çekimli eklerle oluşturulmuş sözcükler türetilmiştir. Yani sondan eklemeli bir dildir. Türkçe kelimelerde Arapça, Almanca dillerindeki gibi kelimelerde cinsiyet ayrımı denen özellikler bulunmamaktadır.  Mesela Türkçe de sıfatların bazılarından sonra gelen isimlere çoğul eki eklenemezler. Bizim dilimizi belki öğrenmek zor gelse de dünyada Türkçe konuşan milyonlarca insan vardır.

“Türkçe’nin konuşulduğu ülkeler ve dilimizin genel özellikleri hakkında araştırma yapınız.” için 6 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.