Türk kültüründe isim verme geleneği ve Dede Korkut Hikâyeleri hakkında araştırma yapınız.

Türk kültüründe isim verme geleneği ve Dede Korkut Hikâyeleri hakkında araştırma yapınız.

Kaan Kızı Alim Hatun Destanı

Manisa’nın dağ köyünde yaşayan Kaan çiftçilikle uğraşmaktadır. Küçük bir kulübesi vardır. Eşi Kaan’a her işte yardım eden mütevazı bir kadındır. Evlerinin yanında ki bağda üzüm yetiştirirler. Yetiştirilen üzümler tüccarlar tarafından alınır götürülür, şarap ya da pekmez yapılarak değerlendirilirdi.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kaan’ın eşi Ezana Hatun genç ve güzel bir bayandı. Fakat çocukları olmamıştı. Kaan çocuğunun olmasını çok istemekteydi. Etrafta oturan komşuların birkaç çocukları vardı. Fakat Kaan ve Ezana Hatun’un çocuklarının olmaması onları çok üzmekteydi. Hep Allah’a yalvarıyorlardı, dualar ediyorlar, adaklar adıyorlardı. Yıllar sonra duaları kabul oldu Ezana Hatun hamile kaldı. Sağlıklı nur topu gibi bir kızı oldu. Kaan oğlan olmasını çok istemişti. Çünkü oğul demek soyun devamı demekti. Bu kız çocuğu büyüdü serpildi. Köyün ileri gelenlerinden okuma yazmayı kendisi öğrendi Ezana Hatun’un kızı. Babasına söyleyemedi belki kızar bana diye. Kendisi okuma yazma öğrendikten sonra kendinden küçük diğer çocuklara da öğretti. Köyde okuyamayan çocuk, genç kalmadı.

Köyde büyük, küçük herkesin okuma yazmayı nasıl öğrendiği araştırılmaya başlanınca Kaan’ın kızının herkese öğrettiği ortaya çıktı. Köyün ileri gelen kişileri bu durumu öğrenince Kaan’ ı çağırdılar. Kaan korkarak gitti. Ya köyden atılacağım ya da kötü damgası yiyeceğim diye korktu. Ama Kaan ‘a köyün ileri gelenleri dedi ki: Bak Kaan kızın herkese okuma yazma öğretti, herkes mutlu herkesin kendine güveni geldi. Bundan sonra sen Kaan Han’sın, kızın da Alim Hatun dur artık bunu böyle bilesin. Kızının adı bundan sonra Alim Hatun olarak geçti.

“Türk kültüründe isim verme geleneği ve Dede Korkut Hikâyeleri hakkında araştırma yapınız.” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir