Türk büyüklerine ait bildiğiniz söz ya da sözler varsa arkadaşlarınızla paylaşınız.

Türk büyüklerine ait bildiğiniz söz ya da sözler varsa arkadaşlarınızla paylaşınız.

Özellikle tarihe büyük katkıları olan ve insanları yönlendiren şahsiyetler bizim tarihimizde oldukça geniş bir yer tutar. Hem kendi dönemine büyük tesirleri bulunan ve vatanına koruyan hem de kaliteli eserler bırakarak gençleri yönlendiren oldukça bilgin ve düşünür adını tarihe yazdırmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk; Türk Cumhuriyetinin kurucusudur. Pek çok milli/ulusal bayramı bizlere armağan eden Atatürk; öğretmenlere seslenerek: “ Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” demiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Türk doktorlarına duyduğu güveni: “ Beni Türk hekimlerine emanet edin” demiştir. “ İstikbal göklerdedir” diyen de “ Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklı olanını severim” diyen de yine ulu önder Atatürk’tür. Milletini sevmiş ve hep korumuştur. İlim ve bilime oldukça önem veren ve ilerlemenin en büyük destekçisi olarak gören Mustafa Kemal: “ Hayatta en hakiki mürşid ilimdir” diyerek ilimi ve öğrenmeyi yol gösterici ve bir hayat rehberi olarak görmüştür.

 

İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’da vatanını ve milletini seven ve herşeyden üstün tutan bir şairdir. O Türklere ve Türk gençlerine; “ Atiyi (geleceği) karanlık görerek azmi bırakma” demiştir. Bir Türk evladına umutsuzluğu yakıştırmamıştır. “ Korkma” demiştir. Göklerde dalgalanan al bayrağımız hiçbir zaman yerinden oynatılamaz ve hep dalgalanır.

Osmanlı Devlet adamlarından kılıcı keskin Yavuz Sultan Selim Han “ Kılıcımız parladıkça düşman bizi göremez.” diyerek zaferin ve kazanımın sadece Türk milletinin ordusunun hakkı ve ona aittir demek istemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir