Türk bilim insanlarımızdan birini araştırınız.

Türk bilim insanlarımızdan birini araştırınız. 

Bilime İz Bırakan Türk Bilim İnsanı: Cahit Arf

1910 yılında Selanik’te doğan Cahit Arf, Balkan Savaşları‘nın başlamasıyla ailesi ile beraber İstanbul’a göç etmiştir. 5.sınıfı okumaya İzmir’de başlayan Arf orada tanıştığı matematik öğretmeni sayesinde matematiğe olan ilgisini fark etmiştir. Lise de arkadaşlarının çözemediği soruları çözmeye başladığında ise ailesi yeteneğini fark etmiş ve onu Fransa’daki St. Louis Lisesi’ne göndermişlerdir. Girdiği sınavları kazanarak birçok bilim insanını yetiştiren Fransa’daki École Normale Supérieure’e kaydolmuştur. Burada da eğitimini başarı ile bitiren Cahit Arf, Türkiye’ ye geri dönüp Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yapmış ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde de doçent adayı olarak çalışmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Matematikçilerin çok zor dediği doktora konusuna tek başına çalışmış ve tamamlamış olan Cahit Arf, bu çalışması sayesinde kendi adını tüm dünyaya duyurmuştur. Doktora çalışmalarında bulduğu sonuçlar bugün literatüre ‘Hasse – Arf Teoremi‘ olarak geçmektedir.

 

1943’te profesör 1955’te ordinaryus profesör olmuştur. 19963’te kurulan TÜBİTAK‘ın gelişmesinde büyük emeği olmuştur. Hatta matematiğe olan katkıları sebebi ile 1974’te TÜBİTAK Bilim Ödülü, Cahit Arf’a verilmiştir. 1983–1989 tarihleri arasında Türk Matematik Derneği’nin başkanlığını yapmıştır. Matematiği adeta sanat haline getiren Arf, sadece bulduğu teoriler ile değil yaptığı konferanslar ve konuşmalarla da bilime pek çok katkıda bulunmuştur. 1997 senesinde kalp rahatsızlığı yüzünden vefat eden Cahit Arf’ın silueti 2009 senesinden beri 10 Türk Lirasının üzerinde yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.