Turizmin kültürler arası etkileşime katkıları nelerdir?

Turizmin kültürler arası etkileşime katkıları nelerdir?

İnsanlar bir ülkeyi veya bir kültürü tanımak istediklerinde turizmin en doğru bilgileri sunduğu bir gerçektir. Turizm sayesinde insanlar farklı kültürlerin yaşamlarını ve kendi kültürlerine benzer yönlerini kolaylıkla keşfedebilmektedirler. Farklı ülkelere yapılacak olan seyahatler insanların sosyalleşmesi ve kültür alışverişinde bulunmaları için ön planda olması gereken konuların başında gelmelidir. Bir ülkeye ait olan dili kolaylıkla öğrenebilirsiniz ancak ülkeye ait kültürü öğrenmenizin tek yolu o ülkeyi yakından tanımaktan geçmektedir. Farklı ülkeleri yakından tanımak isteyen pek çok kişi günümüzde oldukça popüler olan kültür turizmi aracılığı ile bu tanışmaları gerçekleştirmektedir. Ülkelere belli dönemlerde düzenlenen bu seyahatler sayesinde pek çok insan ülke kültürü çatısı altında sosyalleşmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanlar turizm sayesinde farklı kültürler ile kendi kültürlerinin ortak noktalarını çok daha kolay keşfetmektedirler. Bu da her iki ülkenin gelenek ve kültürlerinin kaybolmadan aktarılmasını sağlamaktadır. Turistlerin ziyaret ettikleri ülkelerden etkilendiği şeyleri döndüklerinde kendi ülkelerinde yaşatmaya çalıştıkları görülmektedir.

 

Turizm sayesinde insanlar yeni yerler keşfederken değişik ülke insanları ile sosyal ilişkilerini de oldukça güçlü bir hale getirmektedirler. Ülkelerin kültürlerinden etkilenen turistler tekrar seyahat için bu ülkeyi tercih edecekleri için olumlu etkileşim doğrudan ülkelerin ekonomisini de etkilemektedir. Ayrıca kültürel simge haline gelmiş bir takım objeler turistlerin beğenisine sunularak ticari faaliyetlerde bulunulmaktadır. Ziyaretçilerin ülke kültürüne yönelik objeleri satın alması yine ekonomik düzeyi olumlu etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir