Turizmin bir ülkeye olan katkıları nelerdir?

Turizmin bir ülkeye olan katkıları nelerdir?

Ülkemiz turizm açısından oldukça şanslı bir ülkedir. Farklı kültürlere hitap edecek turizm alanlarımız bulunmaktadır. Bunlar yaz sezonunda deniz, kış sezonunda kayak turizmi, yaylacılık gibi farklı şekillerde sıralanabilmektedir. Bunu yanında tarihiz eserlerimizin çok olması da turistlerin ilgisini çekmektedir. Ülkemiz Avrupa ve Asya arasında bir kesişme noktası olduğu için de çok fazla ziyaretçi çekmektedir. Bütün bu özelliklerden dolayı ülkemize çok sayıda turist gelmekte ve bu turistler ekonomik olarak bize katkıda bulunmaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Turizm bir ülkeye maddi olarak çok fazla katkıda bulunmaktadır. Ülkeye gelen turist dövizle geleceği için öncelikle yabancı paranın ülkeye girmesi piyasalarda hareketlilik sağlayacaktır. Bunların yanında gelen turistler konaklamak için de yer ayarlayacağı için bu da ekonomik olarak katkı ve birçok insan için iş istihdamı demektir. Turistlerin bulundukları şehirler ve beldelerde yaşayanlar işlerini turistlerin ihtiyaçlarına göre ayarlamaktadır. Böylece yeni iş alanları açılmaktadır.

 

Turizm için bacasız sanayi denilmektedir. Bunu farklı pek çok sebebi bulunmakla birlikte hepsinin ortak noktasında ülke adına kazanç sağlanması bulunmaktadır. Turizm maddi olarak kazanç sağlamakla birlikte ülkemize gelen turistlerle birlikte farklı kültürlerle iletişim kurmamız anlamına da gelmektedir. Ayrıca bizim ülkemizin güzellikleri her turistle birlikte başka ülkelerde tanıtım anlamına da gelmektedir. Tanıtım konusunda özel bir çaba gösterilmesi gerek yoktur. Gelen turistlere iyi davranılması ülkemiz adına çok büyük ve olumlu tanıtım olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.