Tüm insanlara fiziksel ve zihinsel durumlarını ayırt etmeden aynı gözle bakabilmenin yolu nedir?

Tüm insanlara fiziksel ve zihinsel durumlarını ayırt etmeden aynı gözle bakabilmenin yolu nedir? Tartışınız.

Bir insanın diğer insanları objektif olarak yorumlayabilmesi veya eleştirebilmesi ya da övebilmesi için onların boyuna, kilosuna veya engelli olup olmamasına bakmaması gerekir. Yine zeki olup olmaması veya üstün zekâ olup olmamasına bakmaması gerekir. Tamamen öğrencinin veya kişinin davranışına ve karakterine odaklanmalı tüm insanların doğuştan eşit olduğu gerçeğini kabul etmelidir. Bu pencereden bakan kişi öğretmense öğrencilerin hepsine adaletli ve demokratik bir tavırla eşit davranırsa onların üstün veya eksik yönlerini kabullenirse daha adil olur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yine yönetici veya otorite sahibi kişiler gerek ailede gerekse diğer ortamlarda çalışanın, arkadaşlarının hepsine aynı gözle görmek için ön yargılardan arınmalı, hoşgörülü olmalıdır. Her insan özeldir mantığıyla saygılı hareket etmeli ve insanların diğer özelliklerini görmezden gelmeli direk insanı insan olarak algılamalıdır. Taraf tutmayan adaletli bir karaktere sahip insan hiç kimseyi diğerinden üstün görmez insanı insan olduğu için sever.

Aynı gözle bakmanın yolu kendini geliştiren ve olumsuz önyargı ve algılardan kurtulanlar bunu yapabilir. Dünyaya insanların aynı amaç için geldiğini hepimizin doğup büyüyüp öldüğümüzü bilmemiz ayrım yapmadan herkese aynı yaşama ve kazanma hakkını vermemizi sağlar. Haktan ve adaletten ayrılmayan insanlar zaten tüm öğrencileri ya da insanları eşit görebilir. Bunu başarmanın ilk kuralı herkesin insan olarak eşit olduğunu kabul etmekten geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.