Trafikte yardıma ihtiyacı olanlara yardım ederken nelere dikkat etmelisiniz?

Trafikte yardıma ihtiyacı olanlara yardım ederken nelere dikkat etmelisiniz?

İnsanlara yardım etmek herkese çok güzel duygular uyandırır. Özellikle de trafikte bize ihtiyacı olan kişilerle karşılaştığımızda kendi gücümüze göre onlara yardım etmeliyiz. Özellikle engelli bireylerle karşılaştığımızda güler güzlü, kibar davranmalı ve onları kıracak söz ve davranışlardan kaçınmalıyız. Bunun yanı sıra trafikte yaşlı kişilerle de karşılaşırız. Karşıdan karşıya geçmelerine yardımcı olurken çok nazik ve kibar olmalıyız.

Engelli bireyler bulundukları şartlardan dolayı hassas kalpli ve kırılgan yapıdadırlar. Bu nedenle bu kişilere yardım ederken, onların engellerinin olduğunu farkına vardığımızı ve onlara acıyarak baktığımızı hissettirmemeliyiz. Zaten onlara da acımamız gerekmez. Sadece yanlarında olduğumuzu ve yaşamlarını bizim gibi sürdürebilmeleri için onlara destek olduğumuzu göstermeliyiz. Eğer engelli biriyle karşılaştığımızda kendi gücümüzü aşan bir durumla karşılaşırsak çevremizdeki büyüklerden yardım istemeliyiz.

 

Trafikte karşılaştığımız yaşlılar veya çocuklu anneler de olabilir. Bu kişilere de hem saygılı hem de çok nazik olmalıyız. Özellikle yaşlılar da çok hassas kalpli olabiliyor ve bazı durumları yanlış anlayabiliyor. Bu nedenle onların bu durumlarını göz önünde tutarak kırıcı ve kaba olmadan yardımcı olabiliriz. Unutmayalım ki, herkes bir gün yaşlanacak ve başkalarının yardımına ihtiyaç duyacak. Ayrıca Allah göstermesin bizde bir gün engelli duruma düşebiliriz. Bu nedenle bu kişilere empati duyarak yardım etmeli ve kalplerini kazanmalıyız.

“Trafikte yardıma ihtiyacı olanlara yardım ederken nelere dikkat etmelisiniz?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.