Trafikte araç kullanan kişinin kırmızı ışıkta geçip birilerinin yaralanmasına sebep olması

Sokrates, bilgi ile erdem arasında ilişki kurarken bilen insanın erdeme uygun davranacağını ve insanın bilerek zarar verici davranışlar göstermeyeceğini belirtmiştir. Sokrates’in görüşünden hareketle trafikte araç kullanan kişinin kırmızı ışıkta geçip birilerinin yaralanmasına sebep olması örnek olayını bilgi-erdem ilişkisi açısından değerlendiriniz.

 

Sokrates, bilgili bir insanının aynı zamanda erdemli bir insan olduğunu savunur. Bilgisiz ve cahil kişilerin ise kötü ve erdemsiz bir insan olduklarını belirtir. Bu nedenle Sokrates, daha güzel bir dünyada yaşam sürmenin tek yolunun, insanların yaşam ve yaşam işleyişi hakkında her zaman doğru bilgiye doğru gitmeleri gerektiğidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sokrates, kötülük yapan ya da erdemsiz olan insanların kötülüğün manası hakkında pek fzla fikir sahibi olmadıklarını ve dolayısıyla bundan ötürü kötülük yaptıklarını savunur. Onun için erdem ve ahlak son derece önemlidir. Ancak bilgili insanların erdemli bir hayat sürebileceğini savunan Sokrates, insanların bilmedikleri için kötülüğe düştüklerini söyler. Ona göre eğer insanlar gerçekten bilselerdi asla bu kötülüğü yapmazlardı.

İşte bu nedenden dolayı Sokrates, insanların masum ve iyi olduklarına inanır. Bu açıklamalar ışığında; trafikte araç kullanan kişinin kırmızı ışıkta geçmesinden dolayı başka insanlara zarar verebileceğini bileydi bunu asla yapmazdı. Ama bu bilmesi teoride değil gerçekte bilmesiyle ilgilidir. Yani inşalara zarar verebileceğine yüzde yüz inansaydı bu hatayı asla yapmazdı. Dolayısıyla kötülük ya da erdemsizlik cahillikle doğru orantılı bir süreçtir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın