Trablusgarp, günümüzde hangi ülkedir?

Trablusgarp, günümüzde hangi ülkedir? Araştırınız. 

Tarihimizde de önemli bir yeri bulunan ve savaş verdiğimiz Trablusgarp, Libya da bulunmaktadır.

Libya 3 farklı bölgeden bir araya gelen bir yerdir. 3 farklı bölgeden birisini Trablusgarp oluşturur. Farklı milletlerin ev sahipliği yapmış olduğu Trablusgarpın son Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyetinde bulunmaktaydı.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yine o dönemlerde Osmanlı devletine yapmış olduğu Trablusgarp üzerine seferleri ile Turgut Reis sayesinde kendi toprakları içerisinde bir bölgedir.

Trablusgarp’ın bize geçmesinde ve bizim oraya hakim olmamız da İtalya ile yapmış olduğumuz savaş sonrasındaki bir başarı ile olmuştur.

 

Trablusgarp bölgesi içerisinde 1918 yılında Trablusgarp devleti daha sonra kurulmuştur. Kendine özel bir bayrağı ve Cumhuriyeti olmuştur.

Osmanlı Devleti’nin Trablusgarp bölgesine sahip oluşu 1911 ve 1912 yıllarını kapsamaktadır. İtalyanlara karşı yapılan müthiş direnişin sonunda Trablusgarp bölgesi ele geçirilmiştir.

Yine yapılan tüm güç savaşları sonrasında Osmanlı Devleti Trablusgarp bölgesini elinden kaybetmiş İtalya’nın üstünlüğüne geçmiştir. Günümüzde bu yer Libya sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.