Tövbe ve istiğfar ifadelerinin anlamlarını biliyor musunuz?

Tövbe ve istiğfar ifadelerinin anlamlarını biliyor musunuz?

Tövbe kelimesi Arapça’da, geri dönmek, dönüş yapmak gibi anlamlara gelmektedir. İslam dininde Tövbe, dinde yasaklanmış ve kötü görülen davranışlardan ve hallerden vazgeçerek doğru olana yönelmektir. İnsan, hata yapan bir varlıktır. Hata yapması insanın yaratılışında vardır. Şayet hata yapmasa melek olurdu. Fıtratımda var diyerek yanlışa girilmez. Bazen insan iradesine hakim olamaz ve yanlışlar yapar. İşte istemeden veya farkında olmadan yapılan yanlışların farkına varan insan affedilmek ister. Kur’an’ı Kerim’de Allah’tan bağışlanma dilememiz istenir. O’nun (cc) çok bağışlayıcı olduğu vurgulanarak affetmesinin daha yüksek ihtimal olduğu ifade edilir. Affedilmeyi isteyen kişi Kur’an’ın beyanlarına uyarak Allah’a yönelir. İşte bu yönelme tövbedir. Hata yapan insanların en hayırlısı tövbe edendir. Bizler hata yapsak dahi Allah’a yönelip ondan af dileyerek tövbemizi yerine getirip en hayırlı insanlar arasına girebiliriz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İstiğfar ise affedilmek için Allah’a yakarıştır. İstiğfar dualarının her birinde Allah’ın rahmet isimleri ve sıfatları sıralanarak af dilenir. Kişi hataya düştü ve affedilmek istiyorsa:

  • Yaptığı hatadan pişman olmalı ve bir daha yapmamak üzere niyet etmelidir.
  • Günahı yaptığından dolayı gerçekten üzülmelidir. Böyle bir yanlışa düştüğünden dolayı vicdanen rahatsız olmalıdır.
  • Bir daha asla yapmamak üzere kesin karar almalıdır. Şimdi Allah affetsin sonrasına bakarız gibi bir mantıkla asla tövbe yapılmaz.
  • Kul hakkı varsa hakkına girilen kişiye gidilip helallik dilenmelidir.
  • Kıbleye yönelip nafile namaz kılındıktan sonra istiğfar duaları okunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir