Toprakta ve suda bulunan havanın buralarda yaşayan canlılar için önemini tartışalım.

Yukarıdaki görseli inceleyerek toprakta ve suda bulunan havanın buralarda yaşayan canlılar için önemini tartışalım. Toprağın, suyun veya havanın kirletilmesi durumunda canlıların hayatı nasıl etkilenir? Bu varlıkların yerinde olsaydık neler hissederdik?

Yeryüzünde yaşayan tüm canlıların oksijene ihtiyacı bulunmaktadır. Oksijen alamayan canlılar ölür. Suyun altına girdiğimizde bedenimiz uygun olmadığı için havasız kalıp ölebiliriz. Denizde yaşayan canlılar da hava alırlar ama bunu yapabilmek için vücutlarında uygun organları bulunmaktadır.

Toprak altında yaşayan hayvanlar ve bitkilerin de havaya ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ortamda canlılıklarını koruyabildiklerine göre toprak altında da hava bulunmaktadır. Toprakla uğraşanlar yılın belli zamanlarında toprağı havalandırmak için çağa yaparlar. Böylece canlılar için daha rahat bir ortam hazırlanmış olur. Solucanların toprak altına dolaşmaları canlılar için iyi bir şeydir. Solucan toprak altında ilerledikçe toprak havalanır ve daha sağlıklı bir ortam meydana gelir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İşte canlılar için bu kadar önemli olan hava ve suyun onlara sağlıklı şekilde ulaşması gerekmektedir. Suyun yeryüzünde azalması ve kirlenmesi canlılar için tehlike çanlarının çalması anlamına gelmektedir. Su yoksa hayatta yoktur. Bu sebeple yeryüzündeki su kaynaklarını güzel kullanmalıyız ve gelecek nesillere ve canlılara da bırakmalıyız.

Havanın yeryüzündeki kaynaklarından en önemlisi ağaçlardır ve ağaçların yok edilmesi dünyanın yavaş yavaş yok olması demektir. Ağaç dikmemiz ormanda, toprak altında yaşayan canlılar için yaşam alanı oluşturulması demektir. Nasıl ki evimizi elimizden aldıklarında kendimizi kötü hissedersek hayvanlar da evlerinin yok olmasından dolayı çok üzülürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.